Przeciek: Apple rozpoczęło prace nad iPhonem 15. Znamy pierwsze szczegóły

Tomek Czech   24 sierpnia 2022

Premiera iPhone’a 14 jeszcze przed nami (spodziewana jest dokładnie za 2 tygodnie), tymczasem słyszymy, że Apple rozpoczęło już prace nad przyszłorocznym modelem – iPhonem 15. Znane są pierwsze szczegóły na temat flagowca z 2023 r.

berrolia

iPhone 15 (2023)

O rozpoczęciu przez inżynierów z Cupertino prac rozwojowych nad iPhonem 15 poinformował dobrze znany leaker ShrimpApplePro, który wielokrotnie podawał sprawdzone informacje na temat nowych produktów Apple jeszcze przed ich premierą – w ubiegłym roku jako pierwszy poinformował, że iPhone 14 Pro będzie miał dwa otwory w ekranie zamiast notcha.

Z jego informacji wynika, że Apple rozpoczęło właśnie etap prototypowania i testowania iPhone’a 15 (prace koncepcyjne nad nowym modelem rozpoczynają się podobno w Cupertino na około 2 lata przed jego premierą).

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

iPhone 15 – co wiemy?

Z wcześniejszych doniesień wiemy już kilka ciekawych rzeczy o iPhonie 15:

  • aparat peryskopowy: wiemy, że już od kilku lat Apple pracuje nad zastosowaniem w swoim smartfonie aparatu peryskopowego, który pozwoli na uzyskanie większego niż dotychczas zoomu optycznego i jednocześnie może pozwolić na zmniejszenie lub nawet całkowite wyeliminowanie wystającej “wyspy” tylnej kamery. Z ostatnich przecieków wynika, że aparat peryskopowy może jednak trafić wyłącznie do iPhone’a 15 Pro Max (do mniejszego z modeli “pro” trafiłby natomiast w kolejnym roku). Więcej szczegółów na tamat technicznej specyfikacji aparatu peryskopowego w iPhonie 15 Pro Max znajdziesz tutaj;

  • A17 Bionic: dwa modele “pro” iPhone’a 15 zostaną wyposażone w procesor A17 Bionic – pierwszy wyprodukowany w technologii 3 nm. Dzięki temu będzie jeszcze mniejszy, zdecydowanie mocniejszy i bardziej energooszczędny niż obecne układy wytwarzane w litografii 5 nm. Nowym chipy mogą sprawić, że iPhone i inne urządzenia Apple już zupełnie “odlecą” konkurencji;
  • “eSIM-only”: pojawiły się doniesienia, że na niektórych rynkach już tegoroczny iPhone 14 będzie sprzedawany wyłącznie w wersji “eSIM-only”, czyli bez fizycznego gniazda na plastikową kartę SIM, natomiast w przyszłym roku Apple ma planować sprzedawanie iPhone’a 15 w wersji “eSIM-only” już na wszystkich rynkach (swoją drogą ciekawe, czy wprowadzenia wsparcia dla eSIM przez Play właśnie teraz, tuż przed premierą iPhone’a 14, ma coś wspólnego z planami Apple związanymi z “eSIM-only”…?).

iPhone 15 (w wersji “pro”) ma być drugim i ostatnim modelem iPhone’a z dwoma wycięciami w ekranie, które zastąpią notcha. iPhone 16 Pro i Pro Max mają już posiadać tylko jeden otwór – na kamerę FaceTime, natomiast elementy systemu rozpoznawania twarzy Face ID mają zostać ukryte pod ekranem. Pierwszym iPhonem bez żadnego wycięcia ani otworu w ekranie (prawdziwy wyświetlacz edge-to-edge) ma być iPhone 18 w 2026 r.

Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: