iOS 16.1 – najważniejsze nowości (i kiedy premiera)

Tomek Czech   17 października 2022

Apple przygotowuje się do udostępnienia pierwszej dużej aktualizacji iOS 16 – wersji 16.1. Sprawdźmy, kiedy spodziewać się premiery, i jakie nowości zobaczymy w tym uaktualnieniu systemu operacyjnego dla iPhone’a.

berrolia

iOS 16.1 – kiedy premiera?

Według wiarygodnego Marka Gurmana z Bloomberga, w przyszłym tygodniu (rozpoczynającym się 24 października) Apple udostępni wszystkim użytkownikom opóźniony iPadOS 16, od razu w wersji 16.1. Najprawdopodobniej właśnie wtedy udostępni również iOS 16.1. W tym tygodniu powinniśmy zobaczyć finalną wersję beta tego systemu, czyli iOS 16.1 RC (Release Candidate).

***

Jak oceniasz iOS 16? Daj nam znać! Weź udział w ankiecie – tutaj

***

iOS 16.1 – najważniejsze nowości

 • Live Activities: specjalny widżet dla ekranu głównego, na którym możemy na żywo śledzić np. wyniki rozgrywek sportowych, treningi czy aktualny czas dojazdu taxi lub dowozu jedzenia. Będzie też działał z Dynamic Island w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max, gdzie będziemy mogli np. śledzić na żywo wynik meczu [więcej szczegółów].

 • Poprawiony wskaźnik baterii: wypełnienie ikony baterii będzie zmieniało się dynamicznie odpowiadając obecnemu stanowi naładowania akumulatora [więcej szczegółów].

 • Procentowy wskaźnik baterii w kolejnych modelach: w obecnej wersji iOS 16 procentowy wskaźnik naładowania baterii nie jest dostępny dla iPhone’a XR, iPhone’a 11, iPhone’a 12 mini i 13 mini. Zmieni to iOS 16.1 – doda nową funkcjonalność do tych modeli [więcej szczegółów].

 • Wsparcie dla Matter – jesienią iOS 16 wprowadzi obsługę technologii Matter, czyli standardu łączności dla inteligentnego domu. Pozwala on na ścisłą integrację zgodnych akcesoriów opartych na różnych platformach. Podczas WWDC22 Apple zapowiedziało też wprowadzenie do iOS 16 nowej architektury aplikacji Dom, ale na razie nie zapowiada się na to, żeby stało się to już w iOS 16.1.

 • Ładowanie czystą energią – system będzie optymalizował godziny ładowania tak, żeby jak najwięcej ładowania przypadło na czas, gdy w sieci “płynie” energia pochodząca z czystych, odnawialnych źródeł. Wprowadzenie tej funkcji ma na celu zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez nasze iPhone’y [więcej szczegółów].

Inne nowości w iOS 16.1:

 • możliwość przewijania między ustawionymi zestawami tapet bezpośrednio z sekcji Tapety w Ustawieniach (nie tylko z poziomu ekranu blokady, jak obecnie);
 • nowa opcja w App Store, pozwalająca na pobranie zawartości aplikacji w tle jeszcze przed jej pierwszym uruchomieniem;
 • poprawka błędu nierozpoznawania niektórych gestów wykonywanych trzema palcami;
 • możliwość personalizacji ekranu początkowego;
 • możliwość skasowania aplikacji Portfel;
 • nowe akcje w aplikacji Skróty;
 • demo funkcji łączności satelitarnej (funkcja na razie będzie dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie);
 • możliwość używania Fitness+ na iPhonie i Apple TV bez posiadania Apple Watcha (Fitness+ nie jest dostępny w Polsce).

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: