Apple Watch może uratować Ci życie! 5 ważnych funkcji monitorujących pracę serca

Tomek Czech   29 września 2023

W Światowy Dzień Serca, który przypadka właśnie dziś, Światowa Federacja Serca (WHF) zachęca ludzi z każdego zakątka globu do dbania o swoje serce. Jak dobrze wiemy, od wielu lat Apple wprowadza do Apple Watcha kolejne funkcje monitorujące nasze zdrowie, w tym pracę serca.

Poniżej opisujemy pięć funkcji Apple Watcha skoncentrowanych na zdrowiu serca – zegarek nie tylko ostrzega użytkowników przed potencjalnymi poważnymi zagrożeniami, ale też pomaga wypracować codzienne nawyki, “aby utrzymać zdrowe serce na długo”.

Apple Watch – funkcje monitorujące pracę serca

1. Powiadomienia o wysokim i niskim tętnie

Apple Watch sprawdza w tle nietypowo wysokie lub niskie tętno, które może świadczyć o poważnej chorobie. Taka kontrola może pomóc użytkownikom zidentyfikować sytuacje, które mogą wymagać dalszej oceny.

Jeśli tętno przekracza 120 lub spada poniżej 40 uderzeń na minutę, a użytkownik wygląda na nieaktywnego przez 10 minut, otrzyma powiadomienie. Można też samemu dostosować próg liczby uderzeń serca na minutę, a także włączyć lub wyłączyć te powiadomienia.

Wszystkie powiadomienia o tętnie, wraz z datą, godziną i pulsem, można przeglądać w aplikacji Zdrowie na iPhonie.

2. Powiadomienia o arytmii

Funkcja powiadamiania o arytmii na zegarku Apple Watch od czasu do czasu sprawdza tętno, aby sprawdzić, czy występuje arytmia, która może świadczyć o migotaniu przedsionków (AFib).

Migotanie przedsionków to forma arytmii, w której górne jamy serca biją w sposób niezsynchronizowany z dolnymi jamami serca. Niektóre osoby z migotaniem przedsionków nie doświadczają żadnych objawów. Inne odczuwają objawy mogące obejmować gwałtowne bicie serca, kołatanie serca, zmęczenie lub duszność.

Powiadomienia o arytmii wykorzystują optyczny czujnik serca w Apple Watchu do wykrywania tętna na nadgarstku i sprawdzania zmienności odstępów między uderzeniami, gdy użytkownik jest w stanie spoczynku. Jeśli algorytm wielokrotnie wykryje nieregularny rytm sugerujący migotanie przedsionków, użytkownik otrzymuje powiadomienie, a data, godzina i tętno zostaną zarejestrowane w aplikacji Zdrowie.

3. Aplikacja EKG

Dzięki aplikacji EKG użytkownicy, u których wystąpią objawy, takie jak gwałtowne bicie lub pominięte uderzenie serca, mogą wykonać zapis EKG i zarejestrować objawy.

Aplikacja EKG wykorzystuje elektryczny czujnik serca wbudowany w pokrętle Digital Crown i tylnym krysztale, aby rejestrować 1-odprowadzeniowy zapis EKG. Aplikacja EKG podaje następnie wynik rytmu zatokowego, migotania przedsionków, migotania przedsionków z dużą częstością akcji serca, niejednoznacznego lub słabego zapisu i prosi użytkownika o wprowadzenie wszelkich objawów, takich jak szybkie gwałtowne bicie lub kołatanie serca, zawroty głowy lub zmęczenie.

Zarejestrowana krzywa, wyniki, data, godzina i wszelkie objawy są rejestrowane i można je wyeksportować z aplikacji Zdrowie jako plik PDF w celu udostępnienia lekarzowi.

4. Sprawność kardio

Sprawność kardio pozwala oszacować VO2 Max, czyli zdolność organizmu do przyjmowania tlenu podczas ćwiczeń.

W przeszłości mierzono ją zazwyczaj tylko u sportowców wytrzymałościowych lub osób z poważnymi schorzeniami, takimi jak niewydolność serca. Testy te są zazwyczaj wykonywane w przychodni zdrowia i mogą być dość intensywne dla przeciętnego człowieka.

Eksperci w dziedzinie zdrowia serca uznają VO2 Max za skuteczny wskaźnik ogólnego stanu zdrowia. Firma z Cupertino podaje z kolei, że Apple Watch może zapewnić naukowo potwierdzone szacunki VO2 Max.

Użytkownicy mogą wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień, jeśli ich poziom sprawności kardio spadnie do niskiej, co wiąże się z ryzykiem poważnych, długotrwałych schorzeń.

5. Historia migotania przedsionków

Historia migotania przedsionków pozwala oszacować, ile razy serce wykazuje oznaki migotania. Jest to ważne, ponieważ badania wykazały, że czas trwania migotania może mieć związek z nasileniem objawów, problemami z jakością życia i ryzykiem powikłań.

Historia migotania przedsionków pozwala także użytkownikom śledzić określone czynniki życiowe, takie jak sen, ćwiczenia i waga, które mogą mieć wpływ na odsetek czasu, przez jaki serce wykazywało objawy migotania przedsionków.

Historycznie rzecz biorąc, nie istniał łatwy sposób śledzenia migotania przedsionków w czasie ani porównywania ich z ważnymi czynnościami życiowymi. Teraz możesz to zrobić po prostu nosząc Apple Watcha.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: