Dlaczego Apple usuwa Touch ID? Bo rozpoznawanie twarzy jest szybsze, bardziej niezawodne i bezpieczniejsze – raport

by Marek Twejn on 8 sierpnia 2017

Coraz więcej doniesień wskazuje na to, że iPhone 8 nie będzie posiadał Touch ID. Czytnik linii papilarnych ma zostać zastąpiony systemem rozpoznawania twarzy. Według Marka Gurmana z Bloomberga, który powołuje się na swoje kontakty wewnątrz Apple, podczas wrześniowej konferencji firma z Cupertino będzie przekonywała nas, że zastosowana przez nią nowa metoda biometryczna jest bardziej niezawodna, bezpieczniejsza i działa szybciej niż Touch ID.

Kilka tygodni temu Gurman pisał, że skanowanie twarzy w nowym iPhonie może zastąpić czytnik linii papilarnych Touch ID przy odblokowywaniu telefonu, logowaniu się do aplikacji oraz korzystaniu z Apple Pay. Potwierdzenie możliwość autoryzacji płatności Apple Pay przez rozpoznawanie twarzy (które nosi roboczą nazwę „Pearl ID”) zostało kilka w ubiegłym tygodniu znalezione w oprogramowaniu HomePoda.

Na autoryzację płatności za pomocą Pearl ID może wskazywać też znaleziona tam animacja.

Podobna animacja z grafiką przedstawiającą obecne modele znajduje się już teraz w iOS i wyświetlana jest przy dokonywaniu płatności Apple Pay. Jest jednak jedna zasadnicza różnica – w obecnej animacji telefon przechodzi z pozycji pionowej do poziomej (sugestia, żeby zbliżyć go do terminala płatniczego), natomiast w nowej animacji telefon podnoszony jest do pionu, co może być sugestią, że po przyłożeniu go do terminala należy go delikatnie unieść, żeby umożliwić zeskanowanie naszej twarzy w celu autoryzacji płatności.

Uniesienie telefonu i skierowanie skanera bezpośrednio w stronę twarzy może jednak służyć jedynie upewnieniu się, że system zadziała, bo wczoraj w firmware HomePoda odkryto też sugestię, że odblokowywanie telefonu przez skanowanie twarzy może się odbywać nawet wtedy, kiedy telefon będzie leżał płasko na biurku. O tym również wspominał Gurman w swoim raporcie z początku lipca.

Żeby ulepszyć system rozpoznawania twarzy i uczynić go bardziej niezawodnym, Apple może też wyposażyć iPhone’a 8 w skaner tęczówki.

Według informatorów Gurmana, opracowany przez Apple system rozpoznawania twarzy potrafi rozpoznać i uwiarygodnić twarz użytkownika w ciągu zaledwie kilkuset milisekund. FastCompany pisało już na początku roku, że nowa technologia nazywa się „3D Sesnsing” i została stworzona przez Apple razem z firmą Lumentum. Z innych przecieków wiemy, że system ma działać w oparciu o zaawansowany skaner VCSEL, który oprócz twarzy może również rozpoznawać gesty.

Analityk Ming-Chi Kuo twierdzi, że iPhone 8 będzie wyposażony w „rewolucyjną” kamerę 3D, potrafiącą tworzyć trójwymiarowe modele twarzy użytkownika. Cały system ma się składać z trzech elementów: kamery oraz nadajnika i odbiornika podczerwieni, co pozwoli na rozpoznanie twarzy nawet w ciemnościach. Potwierdzenie tych informacji również znaleziono w oprogramowaniu HomePoda.

Według japońskiego serwisu MacOtakara, iPhone 8 będzie posiadał dwie przednie kamery – jedna z ogniskową 32 mm, czyli taką, jaką posiada kamera FaceTime w obecnym modelu iPhone’a, oraz drugą, z ogniskową 24 lub 28 mm. System dwóch kamer ma pozwolić na wykonanie bardziej dokładnego skanu twarzy 3D, dzięki czemu system rozpoznawania twarzy w nowym flagowcu z Cupertino będzie bezpieczniejszy – nie będzie go można oszukać „płaskim” zdjęciem twarzy, wykonanym zwykłym aparatem, jak w przypadku Galaxy S8, który używa systemu 2D.

O tym, jak dokładnie będzie działał system rozpoznawania twarzy i czy Apple całkowicie usunie Touch ID z iPhone’a przekonamy się we wrześniu, kiedy spodziewana jest premiera najnowszego flagowca z Cupertino. Może on jednak trafić do sprzedaży z opóźnieniem (mniejszym lub większym).

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym rozmawiamy o iPhonie 8.

Wszystko o iPhonie 8.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Bezpieczniejsza? Trudniej człowieka zmusić do przytrzymania palca na telefonie niż przystawić mu tenże przed twarz, więc jakoś mi się wydaje, że to jednak ukłon w kierunku agencji wywiadowczych które miały problem z odblokowywaniem telefonów.

  • MrMariano007pl

   Kolego przestań żyć pod łóżkiem 🙂 uświadom sobie że dla zwykłych użytkowników którzy agencje wywiadowcze oglądają tylko w TV to rozwiązanie to ułatwienie…

   • Jasne, przecież nigdzie nie napisałem nic co by temu przeczyło. Nie zmienia to jednak faktu, że rozwiązanie nijak nie jest bardziej bezpieczne

    • MrMariano007pl

     Idąc tropem bezpieczeństwa to… telefon/smartfon sam w sobie nie jest urządzeniem bezpiecznym…

 • ja również mam trochę obaw związanych z rozpoznawaniem twarzy. Wystarczy założyć taki scenariusz, że ktoś wyrywa ci telefon, następnie z niedużej odległości przesunie go przed twarzą – ma go odblokowanego. CHYBA, że Apple wprowadzi mechanizm, który automatycznie zablokuje telefon, jeśli on zobaczy że twarz nie jest właściciela. Miałoby to logiczny sens. Niestety z tym mogą również wiązać się problemy – chcemy pokazać zdjęcia mamie z wakacji – telefon nie rozpozna jej twarzy i zablokuje się… Nie mam pojęcia w jaki sposób planują to rozwiązać.

  • Daniel

   Apple może pozwolić nam na dodanie więcej niż jednej osoby

 • Bartek

  W życiu nie dam się nabrać, że podniesienie ekranu w kierunku twarzy będzie wygodniejsze niż położenie palca na czytniku linii papilarnych. Choćby te skanowanie twarzy miało opcję tomografii komputerowej – nigdy nie będzie wygodniejsze i bardziej intuicyjne niż przyłożenie palca do TouchID.
  Niektórzy śmiali się ze zbyt małej innowacyjności SGS8. Liczę, że tu też będą sikać ze śmiechu.
  A już na pewno współczuję ludziom, którzy będą mieli przyjemność słuchać z widowni konferencji o tym, jaki to krok naprzód uczyniło Apple ładowaniem bezprzewodowym, albo szklaną obudową, albo ekranem OLED.
  Takiego rozczarowania marką nie zaznałem chyba nawet za najgorszych premier AMD w elektronice… 🙁

 • Łukasz Matyasik

  Rozpoznawanie twarzy przez system windows hello jest bardzo dokładne i takiej dokładności oczekuje w iphonie jeśli wprowadzą, bardzo rzadko się myli i działa błyskawicznie, a zdjęcia wydrukowane z telefonu itp. nie działają

  Ale problem jest taki, że iphona ktoś może mi podkraść i nie zmusi mnie łatwo do przyłożenia palca do telefonu tak z surfacem zdarzyło się kiedyś, że kolega podbiegł z nim, który gdzieś tam leżał, zawołał mnie ja zwróciłem uwagę na tablet z odległości metra i ten się odblokował.
  Nie chciałbym żeby takie coś było w iphonie. A system rozpoznawania twarzy w surfacesie jest bardzo dokładny i działa nawet w kompletnej ciemni

 • SmackThat

  Brzmi bardzo ciekawie, jednak zastanawiam się nad taką sytuacją:
  Leżę w łóżku, głowa na poduszce, iPhone leży obok mnie, jakieś 30 cm od ciała na wysokości klatki piersiowej, podnoszę rękę, dotykam palcem touch ID i iPhone odblokowany, żeby sprawdzić godzinę, a jak to będzie wyglądać w przypadku skanowania? Niestety trzeba będzie podnieść telefon, żeby cokolwiek zrobić.
  Jeden z wielu przykładów gdzie rozpoznawanie twarzy może nie do końca dobrze działać. Chyba, że jak w artykule  zrobi coś naprawdę ciekawego i będzie to działać naprawdę wyśmienicie, wtedy może to się udać.

  Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, jedna z osób ma w pełni rację, że łatwiej kogoś zmusić do spojrzenia na telefon, wystarczy obrócić go w jego stronę lub nawet przyłożyć telefon kiedy śpi, chyba, że przy zamkniętych oczach iPhone po prostu się nie odblokuje i to byłoby coś. Czyli skaner tęczówki i rozpoznawanie twarzy w jednym. Takie rozwiązanie byłoby naprawdę bardzo interesujące.

  No to czekamy, premiera za około miesiąc.

  Myśle, że  da radę 😊

Previous post:

Next post: