Apple Car ma nową konkurencję – Uber zacznie wozić pasażerów autonomicznymi samochodami stworzonymi przez Volvo

Tomek Czech   18 sierpnia 2016

uber-volvo

Od dawna wiadomo, że w dłuższej perspektywie Uber zamierza przestać korzystać z usług kierowców i przewozić pasażerów samosterującymi się samochodami. Dzisiaj ogłoszono, że pierwsi pasażerowie wsiądą do autonomicznych samochodów Ubera… jeszcze w tym miesiącu.

berrolia

Testy rozpoczną się pod koniec sierpnia w Pittsburghu. Wybrane jazdy realizowane przez Ubera w centrum tego miasta będą obsługiwane przez samosterujące się Volvo – specjalnie zmodyfikowany w tym celu model XC90s SUV (zdjęcie powyżej). Kursy autonomicznym samochodem będą przypisywane losowo (klienci nie będą mogli sami wybrać takiej opcji) i przez pierwszy okres będą darmowe.

Pasażerowie nie będą jednak w kabinie samochodu sami: za kierownicą będzie siedziała osoba gotowa w każdej chwili (w sytuacji awaryjnej) przejąć kontrolę nad pojazdem, a obok niej, na miejscu pasażera, będzie znajdowała się druga osoba z laptopem na kolanach, kontrolująca parametry jazdy i szczegółowo opisująca jej przebieg.

Klient będzie miał zaś do dyspozycji tablet, na którym będą wyświetlane wszystkie potrzebne mu w czasie przejazdu informacje.

Próbne jazdy w Pittsburghu to pierwszy etap wspólnego projektu, który został ogłoszony dzisiaj przez Volvo i Ubera. Firmy przeznaczą 300 mln dol. na stworzenie do 2021 r. w pełni autonomicznego samochodu, który będzie wykorzystywany do przewozów pasażerskich.

Do końca roku Volvo przekaże Uberowi 100 zmodyfikowanych modeli XC90s SUV.

Jest bardzo prawdopodobne, że plany obu firm pokrywają się z planami Apple, które według wielu doniesień ma pracować nad stworzeniem własnego, elektrycznego i autonomicznego samochodu – Apple Car, który miałby wyjechać na drogi około roku 2020.

Możliwe jednak, że firma z Cupertino nie będzie zainteresowana sprzedawaniem samochodów klientom indywidualnym, tylko stworzeniem systemu przewozów pasażerskich w modelu car-sharing. By zdobyć wiedzę o tym rynku, Apple zainwestowało niedawno miliard dolarów w Didi Chuxing, chiński serwis car-sharing, będący połączeniem wypożyczalni samochodów, Ubera i BlaBlaCar.

Przeczytaj nasz raport: Czy Apple zacznie produkować samochody?

Więcej o Apple Car:

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg
Zdjęcie: Uber

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: