Co zdradza nam zaproszenie na konferencję Apple?

Tomek Czech   30 sierpnia 2016

CrCgZzyXEAA3IZ8

Apple przyzwyczaiło nas kiedyś do tego, że zaproszenia na ich konferencje zawierały drobne wskazówki dotyczące produktów, które zamierzali zaprezentować. W ostatnich latach tych podpowiedzi było mniej, bo cały świat i tak wiedział już niemal wszystko o nowym sprzęcie na długo przed jego premierą. Wydaje się jednak, że wczorajsze zaproszenie rzeczywiście zawiera kilka wskazówek.

berrolia

Widoczne na nim kolorowe okręgi (które układają się w górną część logo Apple) przypominają efekt bokeh, czyli charakterystyczne rozmycie światła w tle, albo – precyzyjniej – rozmycie fragmentów zdjęcia, które znajdują się poza płaszczyzną ostrości.

Josefina_with_Bokeh

Fot. carlosluis

Uzyskanie tego efektu na zdjęciach robionych smartfonem jest niemożliwe, bo – w dużym skrócie – potrzebny jest do tego obiektyw z większą ogniskową (czyli po prostu dłuższy). Dlatego efekt bokeh kojarzony jest głównie ze zdjęciami robionymi lustrzankami.

Ten stan rzeczy może zmienić podwójna kamera w iPhone 7 Plus, która w rzeczywistości będzie wykonywała jednocześnie dwa zdjęcia – każde z innym polem ostrości – które automatycznie będą składane w jedną fotografię, z małą głębią ostrości i pięknym efektem bokeh.

Czarne tło zaproszenia może też wskazywać, że możliwe będzie wykonywanie dobrej jakości zdjęć również w trudnych warunkach oświetleniowych.

System dwóch kamer z obiektywami o różnych ogniskowych, który być może pojawi się w iPhonie 7 Plus mógłby pozwolić uzyskać również zoom optyczny.

Sprawdź, co jeszcze można uzyskać dzięki podwójnej kamerze.

W tym wszystkim chodzi o jedno – nowy iPhone będzie miał znacznie ulepszony aparat, potrafiący zrobić zdjęcia zbliżone jakością do tych wykonywanych lustrzanką.

Inne interpretacje zaproszenia (mniej lub bardziej poważne):

  • potwierdzenie nazwy “iPhone 7” (hasło “See you on the 7th”);
  • nowe kolory iPhone’ów (pojawiały się plotki o modelu czarnym i niebieskim);
  • tryb nocny w iOS;
  • iPhone z wyświetlaczem OLED (który wymagałby czarnego tła systemu);
  • usuniecie przycisku Home (zanikające koła);
  • okrągły model Apple Watch 2;
  • nowe kolory MacBooków Air/Pro (których Apple jednak raczej nie zaprezentuje 7 września).

Swoją interpretację przedstawił też Cult of Mac:

Konferencja Apple odbędzie się 7 września w San Francisco. Start o godzinie 10:00 czasu lokalnego, czyli o 19:00 czasu polskiego. Na ThinkApple będziemy oczywiście na bieżąco relacjonować wydarzenie.

Spodziewamy się na przede wszystkim premiery iPhone’a 7 oraz Apple Watch 2. Powinniśmy też poznać datę premiery finalnej wersji iOS 10macOS SierrawatchOS 3 i tvOS 10.

Na evencie Apple prawdopodobnie nie zaprezentuje nowych Maców.

Podłącz się do nas na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji o nowych produktach Apple.

Przeczytaj też: 

 

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: