Najciekawsze teksty na ThinkApple w 2016 r.

Redakcja   30 grudnia 2016

apple-2016

Było dużo nowych produktów, choć dla niektórych to ciągle za mało. Było odważne decyzje, choć dla niektórych były one zupełnie niezrozumiałe. Nie było rewolucji, bo rewolucyjnych zmian nie da się robić każdego roku (ani nawet co dwa, czy trzy). Nie było też tego, czego nie ma od dawna – polskiej Siri, Apple Store’u nad Wisłą i możliwości płacenia u nas Apple Pay, co jedni – jak zwykle – przyjęli ze zrozumieniem i spokojem, a inni – jak zwykle – zareagowali oburzeniem.

Wybraliśmy dla Was teksty, które spotkały się w mijającym roku z największym zainteresowaniem – były najchętniej czytane i komentowane. Powstała w ten sposób lista okazała się być całkiem dobrym (choć oczywiście nie wyczerpującym) podsumowaniem roku w świecie Apple.

berrolia

 • Innowacyjność

macbook-pro-2016-ssd

“Żądamy od Apple innowacyjności, ale nie chcemy, żeby cokolwiek zmieniali”. W tym roku, jak w żadnym innym, firma z Cupertino udowodniła, że nie boi się podejmować trudnych, niepopularnych, ODWAŻNYCH decyzji. Reakcja wielu użytkowników i – niestety – wielu blogerów technologicznych pokazała, że dzisiaj trzeba włożyć więcej wysiłku, żeby zrozumieć działania Apple. Z niezasłużoną krytyką spotkała się m.in. decyzja o usunięciu minijacka, ale najbardziej oberwało się Cookowi i spółce za nowe MacBooki Pro, a zwłaszcza za przejściówki.

Przeczytaj: Przejściówki i innowacja, czyli czego nie rozumieją krzykacze

 • Czy Apple wciska nam przestarzałą technologię? 

mac_01

Podobnie jak za przejściówki, Apple krytykowane jest za zbyt rzadkie odświeżanie niektórych swoich produktów. Najbardziej dostaje im się za Maki. Wiemy, że Apple zależy tu w dużej mierze od Intela, i że Mac nie jest priorytetem dla firmy, której 70% przychodów pochodzi ze sprzedaży urządzęń mobilnych. Ale czy trzyletnie Maki to rzeczywiście przestarzałe komputery? Czy Mac z 2013 r. jest gorszy od komputera z Windowsem z 2016 r.?

Przeczytaj:  Czy Apple sprzedaje przestarzałe komputery?

 • Note 7 wybucha, iPhone na szczęście tylko się wyłącza

img_2_6976

Ze spraw bardziej praktycznych – problem wyłączających się bez powodu iPhone’ów dotknął bardzo wielu użytkowników i okazał się chyba największym problemem jeśli chodzi o produkty Apple w tym roku. Najgorzej jest w zimie, bo iPhone’y często niespodziewanie wyłączają się na chłodzie. Apple przyznało, że jest problem, ale programem wymiany baterii objęło tylko iPhone’a 6s. Zobacz, co zrobić, jeśli Twój iPhone wyłącza się bez przyczyny.

Przeczytaj: iPhone wyłącza Ci się na chłodzie? Zobacz co zrobić

 • Polak bez Siri, Polak – cierpiętnik

siri-polska-3

Czy Polak musi cierpieć, żeby istnieć? Czytając codzienne narzekania na to, jak Apple źle traktuje Polskę, jak ma “Polaka w dupie”, można rzeczywiście odnieść takie wrażenie. Czy brak polskiej Siri i innych usług Apple w Polsce to przejaw arogancji ze strony największej firmy na świecie, czy zwykłej biznesowej kalkulacji?

Przeczytaj: Hey Siri, what’s „Poland”? Czyli czy Apple ma Polskę w dupie i dlaczego tak głęboko?

 • Powrót do przyszłości

iphone-se-gallery5

Wprowadzenie na rynek iPhone’a SE było świetnym ruchem ze strony Apple i jednocześnie bardzo ważnym, bo uświadomiło nam, że w w ostatnich latach baza użytkowników iPhone’a (i innych sprzętów) bardzo się zmieniła. Ale czy będzie iPhone SE 2?

Przeczytaj: iPhone SE – dlaczego Apple wróciło do 4-calowego iPhone’a

thinkapple-300x300-dragonfly

 • Król jest tylko jeden

iphone-recenzja_02

Dla każdego z nas produktem roku od Apple może być inne urządzenie, ale z perspektywy firmy z Cupertino bez dwóch zdań najważniejszy jest iPhone, który zapewnia firmie 2/3 jej dochodu. Recenzja napisana przez naszego naczelnego jest prawdopodobnie najbardziej szczegółową recenzją iPhone’a 7 w Polsce.

Przeczytaj: iPhone 7 – recenzja

 • Nowy Air

DSC_5630

Wiemy już, że nie będzie nowego MacBooka Air. Choć nie wszyscy się zorientowali, Apple wprowadziło na rynek jego następcę już w zeszłym roku: to 12-calowy MacBook, który jest przecież bardziej air, niż MacBook Air. Zobacz recenzję najnowszego modelu najmniejszego laptopa od Apple.

Przeczytaj: MacBook 12″ Retina (2016) – recenzja

 • Książka za 300 dolców

album_macmini_large

Jednym z produktów Apple, który wzbudził w tym roku najwięcej kontrowersji była… książka. Krytykowano przede wszystkim cenę albumu „Designed by Apple in California”. Firmę z Cupertino oskarżano o zachłanność i zajmowanie się nie tym, czym “powinna”. Absurd.

Przeczytaj: Pomyśl, żeby zrozumieć: „Książka” i „dizajn” – trudne słowa

 • Najlepsze aplikacje na iPhone’a 

najlepsze-aplikacje-iphone

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się w tym roku artykuł, w którym Mateusz przedstawił listę swoich najlepszych aplikacji na iPhone’a. Warto rzucić okiem, bo to naprawdę ciekawe i bardzo przydatne programy.

Przeczytaj: 10 najlepszych aplikacji na iPhone’a, których aktualnie używam

(Przy okazji sprawdź też listę 10 najlepszych aplikacji na Apple Watcha)

 • Apple vs. FBI

iphone-touch-id

Apple sprzeciwiło się FBI – postanowiło nie zastosować się do wyroku sądu nakazującego firmie odblokowanie iPhone’a zabójcy z San Bernardino, co w praktyce oznaczałoby stworzenie “złotego klucza” dostępu do każdego urządzenia z iOS na świecie. To była chyba najodważniejsza decyzja Apple w tym roku. Zadaliśmy sobie trud przetłumaczenia całego oświadczenia Tima Cooka w tej sprawie.

Przeczytaj: Cook: „Pójście na ustępstwa w kwestii ochrony danych może zagrażać naszemu bezpieczeństwu osobistemu”

 • “Wireless future”

airpods-pudelko

AirPods to jeden z najciekawszych produktów Apple w tym roku. Mają być słuchawkami bezprzewodowymi nowej generacji, likwidującymi większość problemów, które mieliśmy z dotychczasowymi słuchawkami Bluetooth. I chyba są – zbierają świetne recenzje, a Times umieścił je na liście „25 największych wynalazków 2016 r.”. Niezwykle przypadły też do gustu Tomkowi.

Przeczytaj: AirPods: pierwsze wrażenia – dzień 1, dzień 2

KONKURS: wygraj niezwykły uchwyt samochodowy Berrolia i powerbank Green Cell 18000 mAh!

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: AirPods i najważniejsze wydarzenia w świecie Apple w 2016.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Grafika: iDownloadblog

BLACK FRIDAY na Amazon.pl – lista najlepszych promocji!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: