Cellebrite: potrafimy zhakować iPhone’a 6 i starsze modele. Czy Apple przegrywa walkę o nasze bezpieczeństwo?

Tomek Czech   28 lutego 2017

Izraelska firma Cellebrite, która w zeszłym roku pomogła FBI odblokować iPhone’a 5c należącego do zabójcy z San Bernardino ogłosiła, że jest już w stanie dostać się do nowszych modeli smatfona z Cupertino, z modelem 6/6 Plus włącznie. Firma twierdzi, że jej zespół może “zgodnie z prawem” złamać zabezpieczenia iPhone’a 4S/5/5C/5s/6/6+.

Dyrektor firmy, Shahar Tal, w podniosłym tonie oświadczył, że w ten sposób firma “niesie sprawiedliwość całemu światu”, pomagając służbom wielu krajów dotrzeć do przestępców i znaleźć dowody wielu zbrodni. Nie dodał, że firma świadczy usługi rządom wielu krajów, w których prawa człowieka są nagminnie łamane (m.in. Rosji, Turcji i Arabii Saudyjskiej).

berrolia

W zeszłym roku Tim Cook oświadczył, że istnienie takiego narzędzia to wielkie zagrożenie dla naszej prywatności – dla bezpieczeństwa naszych wrażliwych danych, które przechowujemy w smartfonach, jak hasła, zdjęcia, wiadomości, informacje zdrowotne, finansowe, itd. W konsekwencji, jest to według szefa Apple “duże zagrożenie naszego bezpieczeństwa osobistego”.

Właśnie dlatego zeszłym roku Apple odmówiło FBI pomocy w odblokowaniu iPhone’a, który należał do zabójcy z San Bernardino. W dostępie do telefonu “federalnym” pomogła w końcu właśnie Cellebrite. Oczywiście nie ujawniono, w jaki sposób odblokowano telefon, ale według anonimowego “przedstawiciela strony rządowej”, metoda ta była możliwa do zastosowania tylko na iPhonie 5c działającym na iOS 9. FBI oficjalnie przyznało potem, że ten sposób nie zadziałałby na iPhonie 5s i nowszych, wyposażonych w “bezpieczną enklawę” (secure enclave), czyli koprocesorem kryptograficznym, który – w dużym skrócie – wyklucza zastosowanie ataku „brute force”.

Ale mniej więcej w tym samym czasie policji z Los Angeles udało się odblokować iPhone’a 5s, który należał do ofiary przestępstwa. Jednak telefon działał na iOS 7 (lub wcześniejszym), który był łatwiejszy do zhakowania niż obecne wersje – pełne szyfrowanie wprowadzono dopiero w iOS 8.

Do tej pory nie było informacji złamaniu zabezpieczeń iPhone’a z “bezpieczną enklawą” działającego na iOS 8 lub nowszym.

Cellebrite nie ujawnia publicznie cennika, ale według nieoficjalnych informacji, odblokowanie jednego telefonu kosztuje 1500 dol., natomiast roczna subskrypcja do ich serwisu to wydatek rzędu nawet 250 tys. dol. Oprócz danych przechowywanych w aplikacjach natywnych (Wiadomości, Zdjęcia, Notatki, Mail, itd.), eksperci są podobno w stanie uzyskać dostęp do informacji w aplikacjach firm trzecich, jak Facebook, Chrome czy Uber.

Cellebrite poinformowało też, że może odblokować również Samsunga Galaxy S6, S7 i Note 5.

Przeczytaj też: Londyńska policja ma sposób na dostanie się do iPhone’ów przestępców – kradnie je, gdy są odblokowane

300x300-oslo

Wszystko o sprawie „Apple vs. FBI”:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: HackRead

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: