Pół roku więzienia za odmowę podania hasła do iPhone’a

Tomek Czech   1 czerwca 2017

Amerykanie od kilku lat zadają sobie pytanie, czy 5. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych gwarantująca, że nikt nie może być zmuszony do zeznawania w sprawie karnej na swoją niekorzyść, umożliwia odmowę podania kodu zabezpieczającego swojego smartfona organom ścigania? Sąd w Miami uznał właśnie, że nie i skazał na pół roku więzienia osobę odmawiającą przekazania policji swojego hasła.

41-letni Christopher Wheeler jest podejrzewany o stosowanie przemocy wobec dziecka. Policja podejrzewa, że w jego iPhonie mogą znajdować się zdjęcia potwierdzające jego winę. Mężczyzna przekazał policji kod zabezpieczający telefon, jednak okazał się on nieprawidłowy. Sąd uznał, że mężczyzna świadomie (i pod przysięgą) nie podał właściwego hasła i odmawia podania właściwego i wymierzył mu karę 180 dni aresztu.

W 2014 r. inny amerykański sąd zadecydował, że hasło zabezpieczające telefon jest objęte 5. poprawką i nikt nie może być zmuszony do jego podania, tak samo, jak nie może być zmuszony do składania zaznań na swoją niekorzyść.

Innego zdania był sędzia jednego z sądów na Florydzie – w zeszłym roku zadecydował, że 5. poprawka nie znajduje zastosowania w tym przypadku.

Dokłądnie takie same wątpliwości pojawiają się w kwestii telefonów zabezpieczonych odciskiem palca.

Tę kluczową dla ochrony prywatności sprawę będzie musiał prawdopodobnie rozstrzygnąć niedługo Sąd Najwyższy.

Więcej na ten temat:

300x300-oslo

Przeczytaj też: Londyńska policja ma sposób na dostanie się do iPhone’ów przestępców – kradnie je, gdy są odblokowane

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Miami Herald, za 9to5Mac

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: