iOS 11 – nagrywanie ekranu z dźwiękiem z mikrofonu

Tomek Czech   28 czerwca 2017

Choć Apple nie poinformowało o tym ze sceny, zaraz po prezentacji iOS 11 na WWDC ’17 okazało się, że nowa wersja systemu umożliwia nagrywanie ekranu iPhone’a czy iPada. Nie wszyscy jednak zwrócili uwagę, że możliwie jest też przy okazji nagrywanie dźwięku.

berrolia

Nic dziwnego – funkcja ta jest nieco ukryta. Zwykłe naciśnięcie przycisku “screen recording” w centrum sterowania natychmiast uruchamia nagrywanie, ale dźwięk nie jest rejestrowany. Żeby nagrać również dźwięk z wbudowanego mikrofonu, musimy mocniej nacisnąć przycisk nagrywania (iPhone’y z 3D Touch) lub dłużej go przytrzymać (iPhone’y bez 3D Touch i iPady). Pojawi się wtedy menu z ikoną mikrofonu na dole ekranu, umożliwiającą włączenie (i późniejsze wyłączenie) rejestracji dźwięku.

Kilka faktów dotyczących nagrywania ekranu z dźwiękiem:

  • system zapamiętuje ustawienia – jeśli raz włączymy mikrofon, przy następnych nagraniach uruchamianych przez zwykłe naciśnięcie przycisku nagrywania w centrum sterowania (bez użycia 3D Touch/dłuższego przytrzymania) dźwięk będzie również nagrywany;
  • nie można jednocześnie nagrywać dźwięków systemowych i rejestrować dźwięku przez mikrofon – przy włączonej opcji nagrywania przez mikrofon, nagrywanie audio z aplikacji nie jest możliwe (co więcej, jeśli podczas nagrywania ekranu z włączoną rejestracją dźwięku zaczniemy odtwarzać audio w jakimkolwiek programie, np. Muzyka, YouTube, Facebook, itd., nagrywanie dźwięku przez mikrofon zostanie automatycznie przerwane);
  • możliwe jest też nagrywanie dźwięku przez zewnętrzny mikrofon podpięty do urządzenia.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa nowa funkcja, zobacz, jak zainstalować publiczną betę iOS 11 (nie zalecamy instalowania jej na podstawowym, “roboczym” urządzeniu).

Więcej o iOS 11: 

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: