Tryb portretowy wychodzi z fazy beta – możemy teraz edytować zdjęcia i usuwać efekt głębi

Tomek Czech   10 sierpnia 2017

Tryb portretowy w iPhonie 7 Plus po niemal roku wyszedł z fazy beta – w udostępnionym w poniedziałek iOS 11 beta 5, po wybraniu opcji “Portret” w Aparacie wyświetla nam się nowy ekran powitalny – informuje nas o sposobie działania trybu portretowego i przy okazji o tym, że zdjęcia wykonane w tym trybie możemy teraz dodatkowo edytować.

berrolia

“Portrety zawierają informacje o głębi sceny, które umożliwiają ich dalszą edycję” – czytamy.

Jak to wygląda w praktyce? Zmiana polega na tym, że teraz możemy usunąć rozmyte tło ze zdjęcia, które zostało zrobione z efektem głębi. Służy do tego nowy przycisk “głębia”, który pojawia się na górze ekranu w trybie edycji zdjęcia portretowego.

Głębię usunąć możemy jedynie ze zdjęć zrobionych iPhonem 7 Plus już po zainstalowaniu najnowszej testowej wersji iOS 11 (piąta beta deweloperska/czwarta publiczna).

Nie ma możliwości dodawania rozmytego tła do zdjęć.

Do tej pory w ustawieniach aparatu mogliśmy wybrać, czy podczas wykonywania zdjęć w trybie portretowym w telefonie ma się też zapisywać wersja tego samego zdjęcia, ale bez efektu głębi. Teraz ta opcja zniknęła, bo jeśli rozmyte tło nam się nie podoba, to możemy je po prostu usunąć (iOS 1o po lewej, iOS 11 po prawej).

Co właściwie się więc zmieniło? Dwie rzeczy. Po pierwsze, osoby, które wcześniej nie wybrały opcji “Pozostaw zwykłe”, nie miały możliwości usunięcia efektu głębi po zrobieniu zdjęcia – teraz ją mają. Po drugie, osoby, które wybierały taką opcję zaoszczędzą miejsce na dysku, bo teraz zapisywana jest tylko jedna wersja (a możliwość wyboru zdjęcia z lub bez efektu pozostaje).

Być może w przyszłych aktualizacjach iOS Apple wprowadzi dodatkowe możliwości edycji zdjęć portretowych, np. możliwość ustawienia “siły” efektu głębi (mniej lub bardziej rozmazane tło).

Zobacz 20 najważniejszych zmian w najnowszej wersji iOS 11

Więcej o iOS 11:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: