Apple chciało na nowo wynaleźć kierownicę; autonomiczny pojazd będzie już niedługo woził pracowników firmy w Cupertino – raport

Tomek Czech   23 sierpnia 2017

New York Times ujawnia dzisiaj kilka nowych szczegółów dotyczących Projektu Titan, czyli planów stworzenia przez Apple samosterującego samochodu. Jak wiemy z wcześniejszych doniesień, firma skupia się teraz bardziej na opracowaniu systemu autonomicznej jazdy niż nad samym pojazdem – system ten testowany jest już na drogach Kalifornii w hybrydowych Lexusach RX 450h, ale już niedługo testy mają wejść w zupełnie nową fazę.

Jak podaje NYT, samosterujący pojazd wyjedzie na drogi Doliny Krzemowej i będzie transportował pracowników Apple pomiędzy budynkami firmy w Cupertino i Palo Alto. Najprawdopodobniej będzie to pojazd wytwarzany seryjnie przez jednego z producentów samochodów, natomiast Apple wyposaży go we własny system autonomicznej jazdy. Projekt nosi nazwę PAIL.

Z raportu wynika też, że pracownicy Apple tworzyli projekty Apple Car zupełnie pozbawionego kierownicy i pedałów oraz wyposażonego w zmotoryzowane drzwi z mechanizmem bardzo cichego otwierania i zamykania. Ekrany wewnątrz pojazdu miałyby być wyposażone w funkcje AR.

Zastanawiano się też nad tym, w jaki sposób ukryć szpecący wszystkie samochody autonomiczne system LiDAR, czyli zestaw kamer i innych sensorów montowanych na dachu.

Próbowano nawet wynaleźć kierownicę na nowo – w jednym z projektów miała ona kształt kuli, co miałoby ułatwić prowadzenie samochodu, zwłaszcza zakręcanie czy zawracanie (w momencie przejęcia sterów przez kierowcę).

Według informatorów NYT, w ostatnim czasie skupiono się bardziej nad pracami nad systemem operacyjnym dla samochodu, nazywanym CarOS. Wewnątrz firmy miała trwać zagorzała dyskusja nad tym, w jakim języku programowania powinien zostać stworzony: Swift czy C++.

W 2015 r., kiedy pojawiły się pierwsze informacje o Apple Car prognozowano, że samochód pojawi się na drogach w 2019 – 2020 roku. Ale od tego czasu rynek samochodów elektrycznych/samosterujących zmienił się diametralnie i bardzo trudno przewidzieć, kiedy Apple wypuści na drogi swój własny autonomiczny pojazd.

Więcej o Apple Car:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: New York Times

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: