iOS 12 – jak przygotować się do aktualizacji i poprawnie zainstalować

Tomek Czech   16 września 2018

Aktualizacja: iOS 12 jest już dostępny!

Przegląd nowość w iOS 12 – Memoji i Animoji

***

Już jutro premiera iOS 12 – najnowszego mobilnego systemu operacyjnego z Cupertino, który da nowe życie Twojemu iPhone’owi i iPadowi. W tym roku Apple mocno skupiło się na stabilności i optymalizacji systemu, dlatego jest duża szansa, że iOS 12 nawet nieznacznie przyspieszy Twoje starsze urządzenie (szczegóły poniżej).

Przeczytaj dokładnie nasz poradnik, żeby dobrze przygotować się do instalacji finalnej wersji iOS 12.

berrolia

1. Kiedy i o której godzinie będzie dostępny iOS 12?

iOS 12 będzie dostępny w poniedziałek, 17 września.

Apple zazwyczaj udostępnia nowe OS-y o godzinie 10:00 czasu lokalnego w Cupertino, czyli o 19:00 czasu polskiego. Czasami jednak nowe bety ukazywały się kila/kilkanaście minut przed 19:00, więc jest szansa, że iOS 12 też pojawi się nieco wcześniej.

W pierwszych minutach/godzinach serwery Apple mogą być przeciążone, więc możliwe jest, że uda Ci się dokonać aktualizacji dopiero po dłuższej chwili.

2. Które urządzenia są kompatybilne z iOS 12?

iOS 12 będzie działał na wszystkich urządzeniach, na których działa iOS 11:

  • iPhone 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, Xs, Xs Max, Xr
  • iPad Air 1, 2
  • iPad 5. i 6. generacji (2017 i 2018)
  • iPad Pro 9,7″, 10,5″, 12,9″ (1. i 2. generacji)
  • iPad mini 2, 3, 4
  • iPod touch 6-tej generacji

3. Czy warto instalować iOS 12 na starszych urządzeniach?

Tak.

Jak pisałem we wstępnie, tworząc iOS 12 Apple bardzo mocno skupiło się na optymalizacji systemu pod względem stabilności i wydajności. Firma zapewniała na WWDC, że iOS 12 działa szybciej niż iOS 11 nawet na starszych iPhone’ach. Craig Federighi podawał na scenie przykład iPhone’a 6 Plus, na którym wiele zadań nowy system operacyjny miał wykonywać aż 40-50% szybciej niż poprzedni.

Na oficjalnej stornie Apple czytamy, że “doskonalenia poprawiają wydajność wszystkich obsługiwanych przez system urządzeń” – w tym nawet najstarszych urządzeń kompatybilnych z iOS 12, czyli iPhone’a 5s i iPada Air.

Potwierdziły to testy pierwszej wersji beta:

I jednej z ostatnich wersji testowych iOS 12:

Marcin pisał, że iOS 12 dał drugie życie jego iPhone’owi 6s Plus.

4. Przed instalacją

Zanim zainstalujesz iOS 12, koniecznie zrób kopię zapasową całego urządzenia.

  • Archiwizacja w iCloud

Nawet, jeśli masz włączony automatyczny backup do iCloud (Archiwum iCloud), warto zrobić kopię zapasową tuż przed aktualizacją: Ustawienia -> iCloud -> Archiwum -> Archiwizuj teraz.

  • Archiwizacja na komputerze

Oprócz backupu w chmurze, warto zrobić też szyfrowana kopię zapasową na komputerze. W tym celu:

a) podłącz urządzenie do komputera;
b) uruchom iTunes;
c) idź do: iPhone/iPad/iPod touch -> Podsumowanie -> Kopie zapasowe -> Archiwizuj automatycznie;
d) wybierz “Ten komputer” -> “Archiwizuj teraz”.

Po wykonaniu kopii zapasowej możesz wrócić do automatycznego archiwizowania w iCloud: Archiwizuj automatycznie -> iCloud.

Zanim iOS 12 będzie dostępny do pobrania, sprawdź też, czy na pewno korzystasz z najnowszej wersji iOS, czyli aktualnie iOS 11.4.1 (Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia). Jeśli nie, zaktualizuj do wersji 11.4.1 – to powinno zapewnić bezproblemową i szybszą aktualizację do iOS 12.

Z tych samych względów upewnij się też, że używasz najnowszej wersji iTunes – obecnie jest to wersja 12.9 (jeśli będziesz aktualizować przez iTunes).

5. Zwolnij miejsce

iOS 12 będzie wymagało nieco ponad 2 GB wolnego miejsca. Jeśli tyle nie masz, możesz np. usunąć aplikacje, z których nie korzystasz, usunąć lub wysłać do chmury część zdjęć i filmów, czy opróżnić pamięć niektórych programów.

Ilość dostępnego miejsca na dysku i ilość miejsca zajętego przez poszczególne aplikacje sprawdzisz w Ustawienia -> Ogolne – Dysk i użycie iCloud -> Zarządzaj dyskiem

6. Czy wszystkie moje aplikacje będą działać pod iOS 12?

Choć iOS 12 jest dostępny dla deweloperów już od czerwca i większość z nich przygotowała już kompatybilną z nowym OSem wersję swojej aplikacji, prawdopodobnie znajdą się tacy, którzy nie zdążyli z aktualizacją i ich aplikacje mogą nie działać poprawnie pod iOS 12 już w dniu jego premiery.

Dlatego jeśli jest aplikacja, z której musisz korzystać nieprzerwanie, wstrzymaj się z jej aktualizacją do momentu, aż zostanie ona zaktualizowana pod iOS 12.

Jeszcze przed zrobieniem kopii zapasowej urządzenia (przez aktualizacją), otwórz App Store i w zakładce Uaktualnienia sprawdź, czy wszystkie aplikacje są zaktualizowane do najnowszych wersji.

7. Jak pobrać/zainstalować iOS 12?

iOS 12 będzie można zainstalować na trzy sposoby:

1) bezpośrednio z urządzenia: poprzez tzw. OTA (over the air) update, wchodząc w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia -> Zainstaluj.

2) przez iTunes (automatycznie): podłączając urządzenie do komputera (Mac lub Windows) i uruchamiając iTunes. Program sam powiadomi nas o dostępności nowego iOS i możliwości pobrania i zainstalowania go. Jedyne, co trzeba zrobić, to wyrazić zgodę na aktualizację.

Przy tej metodzie iTunes sam stworzy kopię zapasową naszego urządzenia przed rozpoczęciem aktualizacji.

3) poprzez iTunes (ręcznie): jeśli powyższe dwie metody z jakichś powodów zawiodły, możesz pobrać plik z aktualizacją z serwerów Apple (linki znajdziesz tutaj po udostępnieniu iOS 12), a następnie zainstalować nowy system manualnie w iTunes:

a) pobierz plik odpowiedni dla Twojego urządzenia;
b) uruchom iTunes;
c) program poinformuje Cię o dostępności aktualizacji
d) trzymając wciśnięty przycisk option/alt kliknij w przycisk “Aktualizuj” (Update) i wskaż pobrany przed chwilą plik z aktualizacją
e) potwierdź i iTunes rozpocznie uaktualnianie Twojego urządzenia do iOS 12.

Powodzenia!

8. Po aktualizacji

Po skończeniu aktualizacji, na Twoim urządzeniu wyświetli się ekran powitalny (“Hello” w różnych językach). System poprosi Cię o wybranie języka, połączenie się z Wi-Fi, hasło do iCloud (Twoje Apple ID), wybór kilku dodatkowych ustawień i zapyta, z której kopii zapasowej odtworzyć stan urządzenia sprzed aktualizacji. Zdecyduj, czy wolisz odtworzyć backup z komputera, czy z iCloud i po chwili Twój iPhone/iPad/iPod touch będzie gotowy do akcji.

Sprawdź też, jak zrobić kopię zapasową i poprawnie zainstalować watchOS 5

BLACK FRIDAY na Amazon.pl – lista najlepszych promocji!

Więcej o iOS 12:

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: