USB 4 trafi do Maca (raport)

Łukasz Bernaczyk   27 marca 2020

W sieci pojawił się najnowszy raport analityka Ming-Chi Kuo, według którego najbliższe lata przyniosą istotne zmiany w komputerach Mac, także jeżeli chodzi o łączność przewodową. Nowa wersja portu USB 4, oparta na Thunderbolt 3, ma stać się technologicznym standardem.

berrolia

USB 4 w Macach

Nowa wersja USB, oznaczona numerem 4, której specyfikacja została ogłoszona we wrześniu 2019, ma stać się ogólnodostępnym standardem technologicznym na najbliższe lata wśród wszystkich produktów elektronicznych.

USB 4 jest oparte na protokołach Thunderbolt 3 i USB poprzednich generacji. Charakteryzuje się prędkościami przesyłu rzędu 40 Gbps, co jest wynikiem dwa razy lepszym niż obecny standard USB 3.2.

Ważną informacją jest też fakt, że USB 4 jest wstecznie kompatybilne ze standardami USB 3.2, USB 2.0 i Thunderbolt 3, co daje nam gwarancję działania praktycznie wszystkich akcesoriów elektroniki użytkowej, które obecnie znajdują się w sprzedaży.

Jako że USB 4 oparte jest na protokole Thunderbolt, nowa generacja USB będzie wspierała możliwość podłączenia do dwóch wyświetlaczy 4K lub jednego 5K na jednym kablu.

Jak informuje Kuo, komputery Mac otrzymają porty USB 4 najprawdopodobniej do 2022 roku, a głównym dostawców kontrolerów tego standardu ma być firma ASMedia Technology.

Jeżeli dodamy do tego przesiadkę na własne procesory Apple ARM, ekrany mini-LED i nowy dizajn, wygląda na to, że komputery Apple przejdą sporą metamorfozę, zarówno technologiczną, jak i wizualną.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: