Od 5 grudnia nie będziemy musili mieć przy sobie prawa jazdy – dokument trafi do aplikacji mObywatel

Łukasz Bernaczyk   7 września 2020

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że od 5 grudnia 2020 r. polscy kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy, a dokument w wirtualnej wersji trafi do aplikacji mObywatel.

berrolia

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Prawo jazdy to kolejny dokument, który w elektronicznej wersji trafi do aplikacji mObywatel. Pod koniec ubiegłego roku do apki trafił moduł mPojazd, dzięki któremu polscy kierowcy mogą trzymać elektroniczną wersję dowodu rejestracyjnego i OC pojazdu.

5 grudnia do mObywatela trafi ostatni dokument, który dotychczas kierowcy byli zobowiązani wozić przy sobie w fizycznej wersji – prawo jazdy.  Zgodnie z tzw. pakietem deregulacyjnym, trzy miesiące po podpisaniu stosownego komunikatu przez ministra cyfryzacji, czyli właśnie 5 grudnia 2020 r., prawo jazdy będzie już wymagane do okazania w przypadku kontroli drogowej.

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

Tym samym w aplikacji mObywatel będziemy niebawem mogli trzymać podstawowy komplet dokumentów, który jeszcze do nie dawna musieliśmy nosić ze sobą w klasycznej, fizycznej formie. Mam na myśli prawo jazdy, dowód osobisty, dowód rejestracyjny, polisę OC, a nawet recepty na leki.

Dodatkowo, studenci mogą też w wirtualnej formie przetrzymywać legitymację szkolną czy studencką.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), który jest wymagany, by ją uruchomić. Jeżeli go nie macie, możecie go założyć online w tym miejscu.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: