Raport: iPhone 13 z notchem o innym kształcie

Tomek Czech   7 października 2020

Na kilka dni przed premierą iPhone’a 12 pojawiają się kolejne doniesienia na temat iPhone’a 13. Znany i dość wiarygodny leaker Ice Universe podaje, że przyszłoroczny smartfon z Cupertino będzie miał mniejszy notch i jednocześnie doprecyzowuje, jaki będzie jego nowy kształt.

berrolia

iPhone 13 – mniejszy notch

Od pojawienia się pierwszego iPhone’a z notchem, czyli od premiery iPhone’a X w listopadzie 2017 r., słyszymy, że Apple pracuje nad zmniejszeniem lub całkowitym wyeliminowaniem wycięcia w ekranie. Owszem, notch generalnie nikomu nie przeszkadza, a nawet okazał się charakterystyczną dla iPhone’a ciekawostką (choć dość szybko skopiowaną przez innych producentów), ale większa powierzchnia ekranu i prawdziwy wyświetlacz edge-to-edge to coś, co użytkownicy przywitają z otwartymi ramionami.

Pierwsze doniesienia wskazywały, że Apple całkowicie pozbędzie się notcha już w 2020 r., potem, że stanie się to w 2021 r., ale wiele wskazuje na to, że ukrycie przedniej kamery i innych sensorów nie będzie jeszcze możliwe w przyszłym roku. Według leakera Ice Universe, iPhone 13, który ma się pojawić na rynku jesienią 2021 r., nadal będzie posiadał wycięcie w ekranie, ale będzie ono mniejsze niż w obecnych modelach.

Ice Universe podał najpierw, że notch w iPhonie 13 będzie “krótszy”, ale potem doprecyzował za pomocą rysunku, że chodzi o to, że będzie “płytszy”.

Z wcześniejszych przecieków wiemy, że zmniejszenie powierzchni notcha ma być możliwe przede wszystkim dzięki miniaturyzacji sensorów wchodzących w skład kamery TrueDepth, czyli m.in. elementów systemu 3D odpowiedzialnych za rozpoznawanie twarzy Face ID.

Przypomnę, że również tegoroczny iPhone 12 mini może mieć nieco mniejszy notch niż pozostałe modele – z tym, że w tym przypadku wycięcie ma być nieco węższe, żeby umożliwić prawidłowe wyświetlenie wszystkich informacji na ekranie po obu stronach notcha.

Kilka dni temu pojawiły się inne doniesienia na temat iPhone’a 13 – ma być nadal dostępny w czterech rozmiarach (takich samych, jak w tym roku), a modele Pro mają być wyposażone w ekran ProMotion 120 Hz oraz skaner LiDAR.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: