Raport: iPhone 13 z Touch ID pod ekranem

Tomek Czech   19 października 2020

iPhone 13 będzie wyposażony w czytnik linii papilarnych Touch ID umieszczony pod ekranem – wynika z najnowszych doniesień. Nie oznacza to, że Apple pozbędzie się Face ID – nowy iPhone ma posiadać obydwie metody biometrycznej autoryzacji użytkownika.

berrolia

iPhone 13 (2021) z Touch ID pod ekranem

O tym, że Apple pracuje nad umieszczeniem Touch ID pod ekranem iPhone’a donosili już dwaj najbardziej wiarygodni informatorzy ze “świata Apple” – Mark Gurman i Ming-Chi Kuo. O ile Kuo od razu (jeszcze w sierpniu ubiegłego roku) podawał, że czytnik linii papilarnych wróci do flagowców z Cupertino w 2021 r., o tyle Gurman pisał we wrześniu 2019 r., że jest cień szansy, iż Apple wyrobi się z tym do premiery iPhone’a 12. Tak się, jak wiemy, nie stało, więc wszystko wskazywało na to, że powinniśmy szykować się na premierę tego rozwiązania jesienią 2021 r.

Potwierdzili to właśnie dwaj wiarygodni leakerzyJon Prosser i @L0vetodream.

Ming-Chi Kuo przewiduje, że Apple użyje stworzonego przez Qualcomm ultradźwiękowego skanera linii papilarnych, który potrafi objąć swym „zasięgiem” dość dużą powierzchnię ekranu. Pamiętajmy jednak, że firma z Cupertino posiada też patent na akustyczny Touch ID, dzięki któremu zeskanowanie odcisku byłoby możliwe po przyłożeniu palca w dowolne miejsce wyświetlacza.

Pisaliśmy o tym w maju:

Patenty opisują „akustyczny system zbierania obrazu z powierzchni urządzenia”. Jak wyjaśnia Apple w ich opisie, wykorzystując kombinację przetworników akustycznych do wibrowania powierzchni ekranu w odpowiedni sposób, można przekształcić cały ekran w jeden wielki skaner linii papilarnych.

iPhone 13 – co jeszcze wiemy?

Z ostatnich przecieków wynika, że przyszłoroczny iPhone ma mieć nieco mniejszy notch. Modele Pro najprawdopodobniej zostaną wyposażone w ekran 120 Hz.

Pojawiły się też doniesienia, że iPhone 13 Pro i 13 Pro Max mają być wyposażone w skaner 3D LiDAR w wersji 4.0 i aż cztery tylne obiektywy, z których jeden ma być obiektywem anamorficznym – służącym do rejestrowania wideo w formacie panoramicznym 2,1:1.

No i najważniejsze – w przyszłym roku Apple może się pozbyć portu Lightning z iPhone’a, nie zastępując go żadnym innym. iPhone 13 byłby więc pierwszym całkowicie bezprzewodowym iPhonem. Niezwykle pomocna w realizacji tego planu może być wprowadzona właśnie do iPhone’a 12 technologia MagSafe.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: