Raport: iOS 16 z nowymi sposobami interakcji i nowymi aplikacjami Apple, duże zmiany w watchOS 9

Tomek Czech   16 maja 2022

Premiera iOS 16 i watchOS 9 tuż za rogiem – nowe systemy operacyjne dla iPhone’a i Apple Watcha zostaną zaprezentowane już 6 czerwca, podczas WWDC 2022. W swoim najnowszym newsletterze Mark Gurman z Bloomberga zdradza kolejne informacje na ich temat.

berrolia

iOS 16

Dziennikarz Bloomberga potwierdza, że nie spodziewa się dużych zmian w wyglądzie iOS, ale podaje, że jedną z nowości w tym roku będą nowe sposoby interakcji z systemem.

Nie wiadomo dokładnie, co to oznacza, ale być może chodzi o interaktywne widżety, których użytkownicy domagają się od dwóch lat.

W styczniu tego roku pojawił się przeciek, z którego wynikało, że Apple testuje interaktywne widżety, które roboczo nazywane są „InfoShack”. Zobaczyliśmy też zrzut ekranu pokazujący, jak takie widżety mają wyglądać (zobacz tutaj).

Gurman pisze też, że w iOS 16 pojawią się nowe aplikacje od Apple. Jedną z nich może być aplikacja z muzyką klasyczną („Apple Classical”), o której spekuluje się od momentu przejęcia w ubiegłym roku przez firmę z Cupertino serwisu Primephonic.

W swoim poprzednim raporcie Mark Gurman podawał, że iOS 16 będzie „dużym, ważnym uaktualnieniem”. Nie zdradził jednak zbyt wiele szczegółów na ten temat – wspomniał jedynie o znacznym ulepszeniu powiadomień oraz nowych funkcjach monitorowania zdrowia.

Co ciekawe, z jego informacji wynika, że testowane teraz w Cupertino wersje beta iOS 16 „są pełne odniesień” do nowego urządzenia Apple – gogli AR/VR, które Apple ma zaprezentować jesienią tego roku lub na początku 2023 r. Nie jest wykluczone, że podczas WWDC 2022 premierę będzie miał nowy system operacyjny przeznaczony dla tego urządzenia – rOS (reality OS).

Wszystko, co do tej pory wiemy o iOS 16 znajdziesz tutaj.

watchOS 9

Dziennikarz Bloomberga informuje również, że powinniśmy się spodziewać sporych zmian i ważnych nowości w watchOS 9.

Z jego wcześniejszych doniesień wynikało, że w nowym systemie dla Apple Watcha znajdziemy między innymi:

  • zupełnie nowy tryb oszczędzania baterii;
  • nowe tarcze i ulepszone, przeprojektowane obecne tarcze;
  • rozbudowaną funkcjonalność wykrywania migotania przedsionków serca;
  • bardziej zaawansowaną funkcję monitorowania snu;
  • wsparcie dla nowych typów aktywności fizycznej;
  • nową aplikację do kontrolowania regularnego przyjmowania leków.

W związku z tym, że Apple Watch Series 8 może zostać wyposażony w czujnik pomiaru temperatury ciała, w watchOS 9 może pojawić się funkcja pomagająca w planowaniu czy zapobieganiu ciąży. W kolejnych wersjach zegarka czujnik może też alarmować o podwyższonej temperaturze ciała, ale według informacji zdobytych przez Gurmana, na razie nie będzie pokazywał dokładnej temperatury.

Dziennikarz Bloomberga podawał też, że w najbliższej przyszłości nie tylko iPhone, ale też Apple Watch może zostać wyposażony w funkcję łączności satelitarnej. Niewykluczone, że stanie się to już w tym roku.

Z kolei The Wall Street Journal donosił, że Apple planuje dodanie do iPhone’a i Apple Watcha funkcji rozpoznawania wypadków samochodowych i automatycznego wzywania pomocy. Funkcja ma być gotowa w 2022 r. i zostać dodana do iOS 16 i watchOS 9.

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: