Wszystko, co przed premierą wiemy o iPhonie Xs i iPhonie Xs Max – dwóch nowych modelach OLED (2018)

Tomek Czech   9 września 2018

Premiera trzech nowych iPhone’ów już w środę – iPhone’a X drugiej generacji, który ma się nazywać “iPhone Xs”, jego większego odpowiednika – “iPhone Xs Max” oraz tańszego modelu z ekranem LCD 6,1″ – “iPhone Xr”.

Zebraliśmy wszystkie dostępne informacje na temat dwóch modeli z wyświetlaczem OLED – iPhone’a Xs oraz iPhone’a Xs Max.

Oto wszystko, co o nich wiemy przed premierą.

berrolia

iPhone 2018 – nazwa

W całej historii iPhone’a chyba jeszcze nigdy nie było tyle wątpliwości co do nazyw nowych modeli, jak ma to miejsce w tym roku.

Pierwsze wiarygodne informacje na ten temat pojawiły się dopiero w ubiegłym tygodniu – serwis 9to5Mac, który dotarł do oficjalnych materiałów marketingowych nowych iPhone’ów z ekranem OLED napisał, że obydwa nowe modele będą się nazywały iPhone XS.

Kilka dni później, zarówno 9to5Mac jak i BGR podały jednak, że większy model 6,5″ może zostać nazwany iPhone Xs Max.

Bloomberg donosił, że po kilka latach nazywania modelu z większym ekranem modelem “Plus”, Apple poważnie rozważało usuniecie tego określenia z nazwy iPhone’a.

Inne nazwy nowych modeli, które pojawiają się w sieci: iPhone (2018), iPhone X2, iPhone XI, iPhone 11, iPhone Edition, iPhone Pro…

iPhone Xs (2018) – wygląd

Model 5,8-calowy ma wyglądać identycznie, jak iPhone X. Model 6,5-calowy tak samo, z tą różnicą, że będzie większy.

Obudowa

Jak w zeszłorocznych flagowcach, obudowa będzie wykonana ze szkła, żeby umożliwić ładowanie bezprzewodowe.

Przednią i tylną część obudowy będzie łączyć stalowa rama. Ma się składać z większej ilości elementów niż ta w iPhonie X, co pozwoli na szybszą transmisję danych.

Kolory

Obydwa modele będą prawdopodobnie dostępne w trzech kolorach: srebrnym i gwiezdnej szarości (jak iPhone X) oraz w nowym – rumiane złoto (blush gold).

iPhone Xs (2018) – wyświetlacz

Obydwa iPhone’y będą wyposażone w wyświetlacz OLED. Mniejszy model w ekran 5,8-cala (dokładnie takiej samej wielkości jak w iPhonie X), a większy w wyświetlacz aż 6,5-cala (jeden z najwiekszych spośród topowych smartofnów na rynku).

Rozdzielczość ekranu w modelu 5,8″ raczej się nie zmieni i będzie wynosiła 1125 x 2436 px, natomiast wyświetlacz większego modelu ma mieć rozdzielczość 1242 x 2688 pikseli.

Pojawiały się doniesienia, że notch może zostać odrobinę zmniejszony, ale jest to bardzo mało prawdopodobne, Apple raczej nie zmieni tego w tym roku, zmiany w kamerze TrueDepth i systemie 3D mogą nastąpić dopiero za rok.

Ulepszone Face ID?

Apple na pewno szuka sposobów, żeby ulepszyć Face ID, dokładnie tak, jak kiedyś ulepszało Touch ID, który w drugiej generacji stał się szybszy i bardziej dokładny.

Jednym ze sposobów może być sanowanie żył twarzy – firma z Cupertino ma patent ta takie rozwiązanie: jest to emiter i odbiornik podczerwieni, który jest w stanie wykryć układ żył znajdujących się pod skórą. Według Apple, oszukanie tego zabezpieczenia biometrycznego byłoby bardzo ciężkie, bo układ żył w ciele “tworzy bardzo skomplikowany system, unikalny dla każdego człowieka”.

Tryb poziomy

Tak jak iPhone’y w wersji Plus, nowy iPhone 6,5″ ma posiadać tryb poziomy, czyli możliwość wyświetlania obok siebie dwóch okien tej samej aplikacji (wspierającej tryb poziomy), gdy trzymany jest w pozycji horyzontalnej.

iPhone Xs (2018) – procesor

Nowe iPhone’y najprawdopodobniej będą pierwszymi smartfonami na rynku wyposażonymi w procesor wykonany w technologii 7 nm (niedługo później, w połowie października, zadebiutuje kolejny smartfon z takim chipem – Huawei Mate 20 Pro z procesorem Kirin 980).

A12 – szybszy i bardziej energooszczędny 

Biorąc pod uwagę informacje pochodzące od producenta nowych układów A12 – firmy TSMC, oraz uwzględniając przyrost wydajności z lat ubiegłych, ocenia się, że szybkość  procesorów nowych iPhone’ów wzrośnie o 20-25%.

Sam układ graficzny ma być wydajniejszy o około 15-20%.

W związku z przesiadką na technologię 7 nm, zapotrzebowanie nowych chipów na energię elektryczną znacznie zmaleje. Szacuje się, że spadnie nawet o 40%, co przełoży się na dłuższy czas pracy nowych iPhone’ów na baterii. W szczególności wzrosnąć ma czas pracy smartfona w trybie czuwania.

iPhone Xs (2018) – RAM

Obydwa modele mają być wyposażone w 4 GB RAM, czyli o 1 GB więcej niż iPhone X.

iPhone Xs (2018) – pamięć flash

Tegoroczne modele mogą być pierwszymi iPhone’ami wyposażonymi w dyski pamięci aż 512 GB (nie jest to oczywiście jeszcze przesądzone). Najprawdopodobniej dalej będą też wersje 64 GB i 256 GB.

iPhone Xs (2018) – kamera

Choć pojawiają się informacje, że Apple pracuje nad potrójną tylną kamerą z większym zoomem optycznym (być może nawet x5), iPhone z takim aparatem pojawić ma się dopiero za rok.

Obydwa tegoroczne modele z ekranem OLED będą dalej wyposażone w podwójną tylną kamerę, najprawdopodobniej nadal z zoomem optycznym x2. Być może Apple zastosuje nieco jaśniejsze obiektywy (obecnie jest to ƒ/1,8 w przypadku obiektywu szerokokątnego i  ƒ/2,4 w przypadku teleobiektywu).

Jak co roku, Apple na pewno ulepszy kamerę w nowych iPhone’ach, ale w tym roku należy się spodziewać mniejszych zmian hardware’owych. Firma skupić się ma na zmianach software’owych, np. dodaniu nowych funkcji czy efektów do aplikacji Aparat.

Wiemy już, że właśnie software’owo znacznie ulepszyli tryb portretowy – w iOS 12 kamera w tym trybie znacznie lepiej odróżnia obiekt od tła, co przekłada się na lepsze zdjęcia.

Kamera FaceTime

Tak jak w przypadku tylnej kamery, nie należy spodziewać się znacznych zmian sprzętowych w przedniej kamerze FaceTime. Nanjprawdopdoobniej dalej będzie to kamera 7 MP, być może zwiększona zostanie jasność obiektywu (obecnie jest toƒ/2,2).

iPhone Xs (2018) – bateria

Tak jak iPhone X, nowe modele będą wyposażone w nowego typu dwukomorową baterię w kształcie litery L.

Pojemność baterii w modelu 5,8″ ma wynosić około 2700-2800 mAh (w przypadku iPhone’a X jest to 2716 mAh), natomiast modelu 6,5″ około 3300-3400 mAh.

Analityk Ming-Chi Kuo donosił, że Apple pracuje z LG nad stworzeniem bardziej pojemnej baterii dla nowych iPhone’ów OLED. Kluczem do zwiększenia pojemności bez zwiększania fizycznej wielkości baterii ma być stworzenie konstrukcji jednokomorowej w kształcie litery “L”. Jednak najprawdopodobniej Apple nie zastosuje ostatecznie baterii nowego typu – w swoim ostatnim Kuo podaje, że akumulator w dwóch tegorocznych iPhone’ach OLED nadal będzie dwukomorowy.

iPhone Xs (2018) – ładowanie bezprzewodowe

Oczywiście wszystkie modele będą mogły być ładowane bezprzewodowo.

Być może będą się jednak ładowały szybciej – według China Times, przynajmniej jeden z trzech tegorocznych iPhone’ów otrzyma znacznie szybsze ładowanie bezprzewodowe, przez zmianę technologii wykonania cewki indukcyjnej: Apple ma zastosować grubszą, miedzianą cewkę w miejsce stosowanej dotychczas cieńszej cewki z kompozytu ferrytowego.

Pozwoliłoby to na zmniejszenie ilości ciepła wydzielonego przy ładowaniu, bo obecne modele sztucznie obniżają natężenie prądu wchodzący do urządzenia właśnie po to, by telefon się nie przegrzał. Mniejsza ilość wydzielanego ciepła przez cewkę miedzianą pozwoli Apple na podwyższenie tego limitu.

Oczywiście szybkość ładowania jest uzależniona również od mocy ładowarki indukcyjnej. Stosowany przez Apple standard Qi w wersji 1.2.3 umożliwia ładowanie z mocą do 15 W. Obecnie firma z Cupertino pozwala jednak ładować iPhone’y z maksymalną mocą 7.5 W. Być może nowe modele będą mogły być ładowane z mocą 10 W.

iPhone Xs (2018) – dual SIM

Od dawna pojawiają się doniesienia, że nowe iPhone’y będą wyposażone w podwójne gniazdo na karty SIM – ma to jednak nie dotyczyć modelu 5,8″, tylko większego iPhone’a 6,5″ (oraz 6,1-calowego “iPhone’a 9”).

Jednak modele dual SIM mają być dostępne jedynie na wybranych rynkach – przede wszystkim chińskim i w paru krajach azjatyckich, w których bardzo popularne jest korzystanie z kilku kart SIM.

iPhone Xs (2018) – port Lightning czy USB-C?

Mimo że od od lat pojawiają się spekulacje, że Apple zastąpi port Lightning gniazdem USB-C, nie należy się tego spodziewać. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne iPhone’y dalej będą wyposażone w port Lightning.

iPhone Xs (2018) – ładowarka USB-C

Słyszeliśmy wiele doniesień, że Apple pracuje nad nową ładowarką USB-C o mocy 18 W, która może zostać dołączona do pudełka z iPhonem (razem z kablem Lightning – USB-C). Ale pojawiały się też informacje, że taki zasilacz zostanie dodany jedynie do nowych iPadów Pro, które również mają pojawić się na rynku tej jesieni (aktualizacja: według analityka Ming-Chi Kuo tak właśnie się stanie – w pudełkach z nowymi iPhone’ami znajdziemy standardową ładowarkę o mocy 5 W,  a nowy zasilacz USB-C 18 W będzie dodawany do nowych iPadów Pro).

iPhone Xs (2018) – premiera

Najbliższa konferencja Apple odbędzie się już w środę, 12 września. Oczywiście firma z Cupertino nie potwierdziła, że zaprezentuje wtedy nowe iPhone’y (nigdy tego nie robi), ale należ przyjąć, że tak właśnie będzie, bo nowe iPhone’y od sześciu lat są pokazywane światu właśnie na wrześniowych eventach Apple.

iPhone Xs (2018) – dostępność

Jeśli Apple zastosuje schemat z poprzednich lat, preordery ruszą już w piątek, 14 września, a nowe iPhone’y będą dostępne od kolejnego piątku – 21 września.

Dostępność w Polsce

Nie wiadomo, w której grupie państw znajdzie się w tym roku Polska.

Przed rokiem iPhone 8 i 8 Plus były u nas dostępne tydzień po debiucie w pierwszej grupie krajów, natomiast iPhone’a X mogliśmy kupić już w dniu premiery światowej.

Aktualizacja: jest dość prawdopodobne, że nowe iPhone’y pojawią się w sprzedaży w Polsce 28 września – czytaj więcej.

iPhone Xs (2018) – cena

Pojawiało się wiele spekulacji na temat cen nowych modeli – według niektórych, model 5,8″ może być tańszy o 100 czy nawet 200 dolarów od iPhone’a X (800/900 dol.), a model 6,5″ kosztować zaledwie 900 dol. lub “przejąć cenę” iPhone’a X, czyli kosztować tysiąc dolarów, według innych, mniejszy model dalej będzie kosztował 999 dol., a większy 150-200 dol. więcej (czyli 1149-1199 dol.).

Podwyżki cen raczej nikt się nie spodziewa.

Najbardziej prawdopodobna cena iPhone’a XS 5,8″ to 999 dol., a modelu 6,5″ 1149- 1199 dol.

Ceny w Polsce

Takie ceny w dolarach przekładałby się na następujące ceny w Polsce:

  • iPhone Xs 5,8″: 4979 zł
  • iPhone Xs 6,5″: 5729 – 5979 zł

***

O wszystkim, co przed premierą wiemy o trzeciem modelu – iPhonie Xc, dowiesz się stąd

Na ThinkApple będziemy oczywiście na bieżąco relacjonować jutrzejszą konferencję Apple (start o 19:00 polskiego czasu) – obserwujcie naszą stronę i podłączcie się do nas na Twitterzelub Facebooku.

Zobacz gdzie i jak oglądać dzisiejszą konferencję Apple na żywo.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: