Raport: Apple Watch Series 9 z bardzo mocnym procesorem i dłuższą pracą na baterii

Tomek Czech   12 maja 2023

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny model smartwatcha z Cupertino będzie znacznie ulepszony w stosunku do swojego poprzednika. Co prawda jego wygląd raczej mocno się nie zmieni, ale za to wewnątrz zajdzie co najmniej jedna duża i ważna zmiana – z najnowszego przecieku wynika, że Apple Watch Series 9 będzie miał mocny procesor S9, bazujący na układzie Apple A15 Bionic, zastosowanym w iPhonie 13 i 14.

berrolia

Apple Watch Series 9 – mocny procesor S9

Źródłem przecieku jest zawsze dobrze poinformowany Mark Gurman z Bloomberga. Podaje on, że Apple Watch Series 9, którego premiera jest spodziewana we wrześniu, zostanie wyposażony w chip S9, który będzie znacznie bardziej wydajny od procesora użytego w zagarkach Serii 8.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że zarówno Apple Watch Serii 8, jak i jego poprzednik – Serii 7, posiadały właściwie ten sam chip (zmiany były kosmetyczne), który Apple zastosowało w Apple Watch Series 6 w 2020 r.

Zatem Apple Watch dostanie mocniejszy procesor po raz pierwszy od trzech lat. I to nie byle jaki – ma być oparty na układzie A15 Bionic, w który były wyposażone wszystkie iPhone’y z serii “13” oraz dwa modele serii “14” (iPhone 14 i 14 Plus). Jest on nowszy o dwie generacje i znacznie wydajniejszy od A13 Bionic, na którym bazowały chipy w Apple Watch Series 6, 7 i 8.

Mocny procesor może być potrzebny Apple między innymi do wprowadzenia dużych zmian w watchOS 10, o których słyszymy od kilku tygodni.

Na początku kwietnia Mark Gurman podawał, watchOS 10 przejdzie rewolucję jeśli chodzi o interfejs – ma to być najwieksza zmiana od wprowadzenia Apple Watcha na rynek w 2015 r. W zeszłym tygodniu redaktor Bloomberga informował zaś, że centralną część watchOS 10 mają stanowić nowe widżety, które pozwolą na szybszy dostęp do informacji niż dotychczasowe aplikacje. Nowy interfejs z widżetami ma być dostępny jako nakładka na dowolną tarczę zegarka.

Według informatorów Bloomberga, Apple rozważa też zmianę sposobu funkcjonowania pokrętła Digital Crown. Obecnie naciśnięcie “koronki” przenosi użytkownika do menu aplikacji, natomiast w watchOS 10 może nas przenieść do nowego interfejsu z widżetami.

Kilka tygodni temu pojawiły się też wiarygodne doniesienia, że w watchOS 10 będzie też dostępny nowy widok ekranu głównego, przypominający ekran początkowy znany z iOS, z ułożonymi w rzędach ikonami aplikacji i możliwością tworzenia folderów (więcej szczegółów).

Premiera watchOS 10 odbędzie 5 czerwca, podczas sesji otwierającej WWDC 2023. Apple zaprezentuje wtedy również iOS 17, macOS 14 i nowe wersje pozostałych systemów operacyjnych.

Apple Watch Series 9 – czas pracy na baterii

Ważną konsekwencją zastosowania procesora S9 w Apple Watch Series 9 ma być również wydłużenie czasu pracy zegarka na baterii. Układ A15 Bionic jest aż o 30% bardziej energooszczędny od układu A13 Bionic, na którym bazowały chipy w trzech ostatnich modelach smartwatcha z Cupertino.

Według oficjalnych danych podawanych przez Apple, bateria w Apple Watch Series 8 jest w stanie zapewnić 18 godzin pracy zegarka na jednym ładowaniu w trybie standardowym i aż 36 godzin w trybie niskiego zużycia energii.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: