Biegamy z Apple Watch (test)

Tomek Czech   1 maja 2015

apple_watch_bieganie

Już od momentu premiery Apple Watch we wrześniu ubiegłego roku wiedzieliśmy, że applowski smartwatch nie będzie zegarkiem sportowym z prawdziwego zdarzenia. Głowny powód? Brak GPS, który umożliwia poprawne naliczanie przebytego dystansu, co z kolei pozwala obliczyć prędkość, średnie tempo, ilość spalonych kalorii, etc.

Apple Watch może mieć co prawda dostęp do GPS, ale tylko wtedy, kiedy połączony jest z iPhonem. A co z tymi, którzy, tak jak ja, nie lubią uprawiać sportów z przyczepionym do przedramienia smartfonem i liczyli na to, że smartwach od Apple pozwoli im w końcu zostawić telefon w domu?

Do ostatniej chwili liczyliśmy, że nawet jeśli Apple w ostatniej chwili nie doda do zegarka modułu GPS, to może chociaż w jakiś “magiczny i rewolucyjny” sposób sprawi, by Apple Watch poprawnie oceniał przebyty dystans, wykorzystując jedynie akcelerometr i żyroskop oraz algorytmy znane jedynie programistom z Cupertino. Nie udało się. Pewne rzeczy są nie do przeskoczenia.

berrolia

Wyraźnie pokazał to mój wczorajszy test. Biegłem co prawda i z Apple Watch i z iPhonem, ale nie były one połączone (wyłączony Bluetooth i Wi-Fi).

Na iPhonie uruchomiłem aplikację RunKeeper, której używam od kilku lat i dokładność jej pomiarów uważam za wysoce zadowalającą. Przez całą trasę aplikacja pokazywała mocny sygnał GPS (im mocniejszy sygnał, tym dokładniejsze pomiary). Dodatkowo, biegłem trasą, której odcinki są zmierzone przez organizatorów biegów masowych i wskazania RunKeepera pokrywały się ze profesjonalnymi pomiarami.

Na Apple Watch uruchomiłem aplikację Workout i wybrałem opcję Outdoor Run. Mamy tutaj możliwość ustalenia naszego celu: dystansu, czasu biegu lub ilości spalonych kalorii, możemy też nie ustawiać celu wybierając opcje Open.

apple-watch-workout-app

Wybrałem opcję bez wyznaczania celu i pobiegłem. Rezultat był taki:

 

RunKeeper (iPhone)

Workout (Apple Watch)

Czas

1:04:28

1:05:22

Dystans

12,13 km

10,04 km

Średnie tempo

5:19

6:30

Kalorie

1094

645

Różnica w czasie biegu wynika stąd, że spauzowałem RunKeepera w czasie jednej z przerw na robienie zdjęć. Stałem wtedy jednak w miejscu, wiec w żaden sposób nie tłumaczy to różnicy wskazań, zwłaszcza gigantycznej różnicy w przebytym dystansie: na 12-kilometrowym odcinku Apple Watch rozminął się z RunKeeperem aż o 2,09 km!

Jak widzicie, inne wskazania też bardzo różnią się między sobą (ale to już wynika z niewłaściwego obliczenia dystansu przez Apple Watch).

W drodze powrotnej do domu sprawdziłem jeszcze, jak Apple Watch radzi sobie będąc połączony z iPhonem. Wyniki były zdecydowanie lepsze:

 

RunKeeper (iPhone)

Workout (Apple Watch)

Czas

6:37

6:41

Dystans

1,32 km

1,25 km

Średnie tempo

5:02

5:19

Kalorie

113

70

Jeśli więc ktoś nie ma nic przeciwko temu, by na bieg zabierać oba urządzenia, z Apple Watch odczyta wiarygodne dane. Apple Watch zapewni w tej sytuacji dodatkowo pomiar tętna i wygodę – podczas biegu zdecydowanie łatwiej sprawdzać wyniki na nadgarstku, niż na schowanym w futerale/kieszeni telefonie (nie mówiąc już o trzymaniu smartfona przez cały czas w dłoni).

Ja, w oczekiwaniu na Apple Watch 2 z GPS, rozejrzę się jednak za zegarkiem stricte sportowym.

Bateria

Na oba biegi (w sumie 13,5 km, 1 godz. 10 min), podczas których cały czas słuchałem muzyki bezpośrednio z zegarka przez podpięte słuchawki Bluetooth, Apple Watch zużył 28% baterii. To dobry wynik – biorąc pod uwagę długość życia baterii w Apple Watch, na jednym ładowaniu bez problemu przetrwamy cały, nawet dość aktywny dzień.

Kilka dodatkowych uwag na temat biegania z Apple Watch:

  • aplikacja Workout jest bardzo ładnie zaprojektowana, funkcjonalna i intuicyjna (naprawdę przyjemnie się z nią biega);
  • sygnałem haptycznym i krótkim dźwiękiem aplikacja informuje nas o postępach podczas wykonywania danej aktywności (np. sygnalizuje w ten sposób każdy przebiegnięty kilometr);
  • jeśli podczas biegu używamy innej aplikacji (np. Muzyka) i zostaniemy w niej, to po opuszczeniu nadgarstka i ponownym uniesieniu go (po dłuższej chwili), zegarek z powrotem pokaże aplikację Workout – niezwykle użyteczne;
  • wszystkie dane o naszej aktywności automatycznie przesyłane są do aplikacji Aktywność na iPhonie;
  • aplikacje Workout i Aktywność nie pokazują mapy przebytej trasy;
  • w aplikacji Muzyka, playlistę z iPhone’a zsynchronizujemy z zegarkiem tylko wtedy, kiedy Apple Watch będzie podłączony do ładowarki;
  • możemy zsynchronizować tylko jedną playlistę;
  • nie da się zsynchronizować podcastów;
  • do muzyki zgranej na Apple Watch w ogóle nie mamy dostępu, dopóki nie podłączymy słuchawek Bluetooth (muzyki nie możemy odtwarzać przez głośnik w Apple Watch).

Inne testy:

Czytaj też: moje wrażenia z pierwszego i drugiego dnia z Apple Watch.  

Więcej o Apple Watch:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: