Jak skalibrować Apple Watch dla dokładniejszych pomiarów parametrów treningu

Tomek Czech   5 maja 2015

apple-watch-kalibracja-iphone

W zeszłym tygodniu sprawdzaliśmy, jak Apple Watch radzi sobie z mierzeniem podstawowych parametrów biegu (dystans, tempo, spalone kalorie, itd.) nie będąc połączony z iPhonem. Cóż, wyniki były bardzo rozczarowujące. Okazuje się jednak, że przy pomocy iPhone’a applowski zegarek można skalibrować tak, żeby w swoich pomiarach był o wiele bardziej dokładny.

berrolia

Apple umieściło na swojej stronie poradnik, w jaki sposób to zrobić:

  • znajdujemy rozległy, odkryty teren, w którym sygnału GPS nie będą zakłócać wysokie budynki (siłę sygnału GPS można zmierzyć za pomocą wielu aplikacji biegowych, np. RunKeeper);
  • upewniamy się, że w iPhonie włączone są usługi lokalizacji (Ustawienia -> Prywatność -> Usługi lokalizacji);
  • w iPhonie aktywowana musi być też funkcja “Kalibracja ruchu i dystans” (Ustawienia -> Prywatność -> Usługi lokalizacji -> Usługi systemowe);
  • upewniamy się, że Apple Watch jest skomunikowany z iPhonem (w telefonie muszą być włączone Bluetooth i Wi-Fi, w górnej części wyświetlacza zegarka nie może świecić się czerwona ikona przekreślonego telefonu);
  • na Apple Watch uruchamiamy program Workout i wybieramy opcję Outdoor Walk albo Outdoor Run;
  • wybieramy cel (czas, dystans, kalorie) lub opcję Open i naciskamy Start;
  • spacerujemy lub biegniemy z Apple Watch i iPhonem przez co najmniej 20 minut.

W ten sposób – mając dostęp do modułu GPS w iPhonie – zegarek powinien skalibrować swój akcelerometr, by nauczyć się poprawnie oceniać przebyty przez nas dystans. To z kolei pozwoli mu prawidłowo obliczać prędkość, średnie tempo, ilość spalonych kalorii, itd.

Według Apple, do prawidłowej kalibracji wystarczy jedynie 20-minutowy bieg lub spacer, ale im dłuższy czas kalibracji, tym wyniki będą dokładniejsze.

Jeśli robimy wybiegi, które znacznie różnią się prędkością, powinniśmy kalibrować Apple Watch przez co najmniej 20 minut przy każdej szybkości biegu.

Dzięki takiej kalibracji dokładniejsze powinny być wszystkie dane zapisywane w aplikacji Aktywność na Apple Watch i iPhonie.

Uwaga: wszystkie dane dotyczące kalibracji przechowywane są wyłącznie na zegarku (nie są synchronizowane z iPhonem) i w przypadku resetu Apple Watch zostaną utracone.

W ciągu najbliższych dni wykonamy kalibrację i damy znać, jakie są wyniki.

Czytaj też: moje wrażenia z pierwszego i drugiego dnia z Apple Watch oraz nasze testy baterii (pierwszy i drugi).

Więcej o Apple Watch:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Apple

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: