Świetny trick w iOS 14, dzięki któremu przedłużysz czas pracy na baterii

Tomek Czech   9 października 2020

iOS 14 wprowadził nowe możliwości automatyzacji wielu funkcji iPhone’a. Dzięki jednej bardzo prostej do wykonania automatyzacji osobistej możemy przedłużyć czas pracy na baterii naszego telefonu.

berrolia

iOS 14 – dłuższy czas pracy na baterii dzięki prostemu trickowi

Trick polega na automatycznym włączeniu trybu niskiego zużycia energii, gdy procent naładowania baterii spadnie do określonego poziomu, który sami ustalamy (np. 50% czy 30%).

Oczywiście tryb ten od dawna mogliśmy włączyć sami w każdej chwili, ale tak naprawdę mało kto to robi – zapominamy o tym lub po prostu nie chce nam się przeklikiwać przez ustawienia czy nawet uruchamiać Centrum sterowania. Zawsze to dodatkowa czynność do wykonania. Teraz iPhone może to zrobić sam.

Przyznam szczerze, że do tej pory bardzo rzadko korzystałem z trybu niskiego zużycia energii, bo – jak zapewne wiele użytkowników – lubiłem, jak wszystko działa mi “na 100%”, z maksymalną szybkością itd. Ale po kilkunastu dniach od stworzenia sobie automatyzacji włączającej ten tryb, gdy poziom naładowania baterii mojego iPhone’a spadnie do 30%, przekonałem się do tej funkcji i mogę Wam ją z całym przekonaniem rekomendować. Właściwie nie zauważam ograniczeń związanych z działaniem trybu niskiego zużycia, no i w razie czego w każdej chwili mogę go szybko wyłączyć z poziomu Centrum sterowania.

Tryb niskiego zużycia energii ogranicza lub wyłącza następujące funkcje:

 • pobieranie poczty e-mail;
 • odświeżanie aplikacji w tle;
 • pobieranie automatyczne;
 • niektóre efekty wizualne;
 • autoblokadę (ustawienie domyślne to 30 sekund);
 • zdjęcia iCloud (tymczasowo wstrzymana).

iOS 14 – jak stworzyć automatyzację włączającą tryb niskiego zużycia baterii

 • Uruchom aplikację Skróty, przejdź do zakładki Automatyzacje i kliknij “+” w prawym górnym rogu, żeby dodać nową automatyzację lub – jeśli jeszcze nie masz żadnej – kliknij bezpośrednio w przycisk “Utwórz automatyzację osobistą”.
 • Przeskroluj w dół, znajdź i kliknij w opcję “Poziom baterii”.

 • Za pomocą suwaka wybierz, przy jakim procencie naładowania ma się uruchomić automatyzacja, wybierz opcję “Spada poniżej…” i kliknij “Dalej”.
 • Kliknij w “Dodaj czynność”, za pomocą wyszukiwania (np. wpisując słowo “bateria”) znajdź i kliknij w opcję “Ustaw tryb niskiego zużycia baterii”. Następnie kliknij “Dalej”.

 • Wyłącz opcję “Pytaj przed uruchomieniem” i kliknij “OK”.
 • Gotowe!

Od teraz tryb niskiego zużycia baterii będzie się automatycznie uruchamiał za każdym razem, gdy naładowanie akumulatora spadnie poniżej ustawionego przez Ciebie poziomu. Otrzymasz wtedy stosowne powiadomienie.

Tryb niskiego zużycia baterii wyłączy się automatycznie, gdy iPhone osiągnie co najmniej 80% naładowania.  Żeby móc w każdej chwili szybko wyłączyć go samemu (lub go włączyć, gdy tego potrzebujemy), dodajemy odpowiedni przycisk do Centrum sterowania (robimy to w Ustawienia -> Centrum sterowania).

Jeśli masz problem z krótkim działaniem baterii w iOS 14 lub watchOS 7 – zobacz, jak go rozwiązać.

Inne ciekawe funkcje iOS 14: 

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: