Apple chce zniszczyć konkurencję: procesory Apple Silicon z 32 rdzeniami i układy graficzne ze 128 rdzeniami już w przygotowaniu – raport

Łukasz Bernaczyk   7 grudnia 2020

Najnowszy raport Bloomberga wskazuje na to, że Apple nie zamierza brać jeńców w walce o najbardziej wydajne procesory i układy graficzny. Nowe CPU z nawet 32 rdzeniami wydajnościowymi i GPU z aż 128 rdzeniami są już w przygotowaniu i mają zupełnie zdeklasować Intela, AMD i Nvidię.

berrolia

M1 to dopiero początek

Jak podaje Mark Gurman z Bloomerga, niedawno zaprezentowany czip M1, który trafił do MacBooków Air i Pro oraz do Maca mini, to tak naprawdę spokojne wejście Apple na rynek procesorów ARM do laptopów i komputerów stacjonarnych.

Jak już zapewne dobrze wiecie, komputery Apple z procesorami M1 wypadają bardzo dobrze we wszelkich testach wydajnościowych, wygrywając nawet z Intelem i9, w który wyposażony jest MacBook Pro 16″ w najmocniejszej konfiguracji.

Nawet Windows 10, który oficjalnie nie wspiera procesorów M1, działa w maszynie wirtualnej na Macu mini M1 szybciej niż na komputerach Microsoftu z procesorami ARM.

Gurman w swoim raporcie pisze, że układ Apple M1 to dopiero początek prawdziwej rewolucji, a kolejne układy CPU i GPU z Cupertino będą wydajnościowo kilkukrotnie mocniejsze.

Następcy M1 z nawet 32 rdzeniami wydajnościowymi

W raporcie Bloomberga czytamy, że Apple już prowadzi bardzo zaawansowane prace nad kolejnymi generacjami układu M1.

W pierwszej kolejności, już na wiosnę, mamy zobaczyć MacBooki Pro w wersji high-end z procesorem Apple Silicon, wyposażonym w 8, 12 lub nawet 20 rdzeni wydajnościowych. Dla przypomnienia dodam, że obecny procesor M1 ma “tylko” 4 rdzenie wydajnościowe (oraz 4 rdzenie energooszczędne).

Również w przyszłym roku do sprzedaży mają trafić iMac oraz iMac Pro wyposażone we własne procesory Apple Silicon nowej generacji.

Z kolei na rok 2022 przewidywana jest premiera niezwykle mocnego Maca Pro z procesorem od Apple posiadającym nawet 32 rdzenie wydajnościowe.

GPU w nowych układach Apple Silicon również mocno zaskoczy

Gurman pisze również o nowych procesorach graficznych, które znajdą się w następcach układu M1

Tu również Apple zamierza mocno odskoczyć konkurencji. Bloomberg zapowiada, że średniej klasy komputery Mac zostaną niebawem wyposażone w chipy Apple Silicon z 16-rdzeniowym GPU. Te z nieco wyższej półki mogą posiadać 32-rdzeniowe procesory graficzne, a modele high-end mogą zostać uzbrojone w Apple Silicon z 64 lub nawet 128 rdzeniami GPU, co sprawi, że grafika w tych komputerach będzie przynajmniej kilkukrotnie bardziej wydajna niż obecnie stosowane w Macach układy AMD czy Nvidia.

Obecnie układ M1 posiada 8-rdzeniowy GPU, który – jak pokazują testy – jest bardziej wydajny niż silne karty graficzne od AMD czy Nvidia.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: