Niegasnący ekran „always-on” już działa w iOS 16. No, tak jakby… (wideo)

Tomek Czech   9 czerwca 2022

W ostatnich tygodniach pojawiały się doniesienia, że iPhone 14 Pro i 14 Pro Max będą posiadały niegasnący ekran. Jeszcze przed premierą iOS 16 Bloomberg podawał, że nowy system będzie zawierał wsparcie dla funkcji „always-on”. Tak się rzeczywiście stało i są na to dowody.

iOS 16 – niegasnący ekran „always-on”

Już w czasie poniedziałkowej prezentacji iOS 16 było wyraźnie widać, że nowy ekran blokady z widżetami jest idealnie „skrojony” pod niegasnący, zawsze włączony ekran.

Zaraz po konferencji redaktorzy 9to5Mac znaleźli wzmianki o funkcji „always-on” w kilku miejscach kodu pierwszej bety nowego systemu, co właściwie przesądziło, że nowa funkcjonalność trafi niedługo do smartfonów z Cupertino.

Teraz w sieci pojawiło się wideo pokazujące, jak mniej więcej będzie wyglądał niegasnący ekran na iPhonie. Jeden z użytkowników zauważył, że po całonocnym ładowaniu telefonu z pierwszą betą iOS 16 jego ekran przełącza się w tryb, w którym na ekranie wyświetlana jest jedynie data, godzina i widżety.

Inny użytkownik donosi, że po nocnym ładowaniu swojego iPhone’a zauważył to samo.

Jest to z pewnością po prostu błąd systemu, ale jednocześnie kolejny dowód na to, że iOS 16 wspiera funkcję „always-on”. Dodatkowo, możemy zobaczyć, jak została ona zaimplementowana przez Apple.

Najprawdopodobniej iPhone będzie dzięki nowej funkcjonalności posiadał znany z Apple Watcha tryb zegara nocnego.

Czy w związku z tym nowa funkcjonalność będzie dostępna też na innych modelach iPhone’a niż iPhone 14 Pro i 14 Pro Max? Trudno powiedzieć. Teoretycznie uważa się, że funkcja „always-on” ma sens dopiero na wyświetlaczach z minimalną częstotliwością odświeżania 1 Hz – wtedy jedynie w minimalnym stopniu obciąża baterię. Właśnie w taki ekran mają zostać wyposażone tegoroczne flagowce. Obecne – iPhone 13 Pro i 13 Pro Max – posiadają wyświetlacz z minimalnym odświeżaniem 10 Hz.

Oczywiście nie jest wykluczone, że Apple znalazło sposób na zastosowanie funkcji niegasnącego wyświetlacza na ekranach z odświeżaniem 10 Hz bez zbytniego drenowania baterii i „always-on” trafi też do iPhone’a 13 Pro i 13 Pro Max.

Powyższy filmik nie jest jednak na to dowodem – według redaktorów 9to5Mac, Apple dodało obsługę niegasnącego ekranu już do pierwszej bety iOS 16, żeby jak najszybciej zacząć ją testować na starszych modelach przed wrześniową premierą iPhone’a 14.

Więcej o iOS 16:

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: