iOS 10: wszystko, co wiemy przed premierą

Tomek Czech   11 czerwca 2016

ios10

Już w poniedziałek przekonamy się, co nowego Apple wprowadzi do iOS 10. Ostatnia aktualizacja aplikacji WWDC wskazuje, że najbardziej radykalną zmianą może być pojawienie się czarnego tła interfejsu, co miałoby przygotować iPhone’a do wprowadzenia w 2017 r. ekranu OLED. Ważne będą też nowości związane z Siri, bo powoli wchodzimy w erę interfejsów głosowych.

Oprócz tego, mówi się oczywiście o wielu innych możliwych nowościach. Oto wszystko, czego spodziewamy się po iOS 10:

berrolia

 • Wygląd: czarne tło interfejsu (zobacz, jak mogłoby to wyglądać), które pojawiło się w aplikacji WWDC na iOS, mogłoby być pierwszym krokiem do wprowadzenia na rynek iPhone’a z ekranem OLED, który zużywa znacznie mniej energii, gdy wyświetla ciemne barwy. Według wielu doniesień, iPhone z takim wyświetlaczem pojawi się w 2017 r.
 • Siri: Apple ma udostępnić SDK (Software Development Kit) dla Siri, co umożliwiłoby dostęp do asystenta głosowego wszystkim aplikacjom, co z kolei bez wątpienia wzniosłoby Siri na zupełnie nowy poziom. Firma z Cupertino planuje też podobno stworzenie nowego urządzenia – konkurencyjnego dla Amazon Echo i Google Home stacjonarnego asystenta domowego, obsługiwanego przy użyciu Siri. Według niektórych pogłosek, rolę takiego urządzenia, wyposażonego w system rozpoznawania twarzy, miałoby pełnić nowe Apple TV.
 • Siri po polsku: [b.d.]
 • Apple Pay: jedną z najciekawszych nowości w iOS 10 może być możliwość płacenia przy pomocy Apple Pay w przeglądarce Safari. Metoda ta zastąpiłaby dzisiejszy sposób płacenia w sklepach internatowych przy użyciu karty lub przelewu bankowego. Na razie superszybkie płacenie przez Apple Pay i przy użyciu Touch ID jest dostępne jedynie w niektórych aplikacjach (np. Apple Store), ale według informacji zdobytych przez Re/code, wkrótce może być to możliwe we wszystkich innych miejscach, które odwiedzimy w Safari na iPhoni i iPadzie. Jako że Touch ID ma trafić również do MacBooków, takie płatności możliwe byłyby też z poziomu laptopa. Informatorzy Re/code twierdzą, że Apple ogłosi tą funkcję podczas WWDC i będzie ona dostępna jeszcze przed tegorocznym świątecznym sezonem zakupowym.
  • Przed końcem roku Apple Pay ma pojawić się w wielu nowych krajach, więc nie jest wykluczone, że już niedługo będzie dostępne także w Polsce.
 • iMessage: szyfrowane wiadomości iMessage mogą wkrótce być również dostępne na Androida. Apple ma też niedługo wprowadzić możliwość przekazywania transferów pieniężnych poprzez iMessage z wykorzystaniem Apple Pay.
 • App Store: w sklepie z aplikacjami mają pojawić się reklamy w wynikach wyszukiwania, a subskrypcje mają być dostępne dla wszystkich aplikacji, nie tylko dla gazet i czasopism (w takim modelu płacimy tygodniową/miesięczną/itd. opłatę za korzystanie z aplikacji, zamiast jednorazowej opłaty przy zakupie). W sekcji “Polecane” App Store nie będzie nam więcej pokazywał aplikacji, które mamy już zainstalowane.
 • Apple Music: aplikacja ma zostać mocno uproszczona, a jej interfejs ma być znacząco odświeżony – dominować mają w nim czerń i biel. Czcionki mają zostać powiększone, pogrubione i być bardziej wyraźne. Rozszerzone zostaną możliwości używania 3D Touch wewnątrz programu, dodane nowe, łatwiejsze sposoby udostępniania muzyki. Największe zmiany maja pojawić się w sekcji “Dla Ciebie”, która zostanie uproszczona oraz będzie bardziej widoczna w aplikacji, żeby zachęcić użytkowników do częstszego korzystania z niej. Zniknąć ma sekcja “Nowa”, która zastąpiona zostanie uproszczonym katalogiem najnowszych utworów, albumów i klipów wideo. Prawdopodbnie jest też, że w aplikacji dostępne będą również teksty piosenek.
 • iCloud: w odpowiedzi na żądania FBI, Apple ma jeszcze bardzeiej zabezpieczyć iCloud. Firma z Cupertino ma obecnie dostęp do naszych danych w iCloud – choć są one zaszyfrowane, klucz odszyfrowujący jest w posiadaniu Apple. Firma opracowywać ma nową metodę szyfrowania danych w swojej chmurze tak, żeby klucz odszyfrowujący był w jakiś sposób powiązany z konkretnym iPhonem konkretnego użytkownika – tylko on miałby dostęp do swoich danych w iCloud.
 • Touch ID: nawet, jeśli już niedługo pojawią się MacBooki z Touch ID, nową funkcją iOS 10 może być możliwość odblokowywania Maca przy użyciu czytnika linii papilarnych na iPhonie lub iPadzie.
 • Aplikacja HomeKit: Apple zaprezentować ma nową aplikację, z poziomu której będziemy mogli obsługiwać wszystkie “inteligentne” urządzenia domowe kompatybilne z HomeKit.
 • Usuwanie aplikacji systemowych: nowy iOS prawdopodobnie da nam w końcu możliwość usuwania niechcianych aplikacji systemowych (np. Giełda, Game Center, Kompas, itd.)
 • Aplikacja News: pojawić się mają płatne subskrypcje (aplikacja jest niedostępna w Polsce, ale podczas WWDC Apple może ogłosić, że niedługo pojawi się ona w innych krajach).
 • Aplikacja Remote: program Pilot ma zostać znacząco ulepszony, m.in. dzięki dodaniu do niego funkcji obsługi Apple TV przy użyciu Siri.

Przeczytaj też: 10 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w iOS 10 [opinia]

lapa-backpack

Wydarzenie otwierające WWDC 2016 rozpocznie się w poniedziałek, 13 czerwca o godz. 19:00 czasu polskiego. Wszystkie sesje konferencji będą transmitowane na żywo na stronie developer.apple.com/wwdc/live/ i przez aplikację WWDC na iOS i Apple TV.

ThinkApple będzie na bieżąco relacjonować przebieg konferencji na stronie oraz na Twitterze i Facebooku.

Grafika: MacDigger

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: