Wszystko, co przed premierą wiemy o iPadzie Air 4

Mateusz Majewski   14 września 2020

Prawdopodobnie już jutro, podczas konferencji Apple, oprócz Apple Watch Series 6, zaprezentowany zostanie iPad Air 4. generacji. Oto podsumowanie wszyskich przecieków i doniesień na temat nowego iPada.

berrolia

iPad Air 4 – wygląd, ekran i biometria

Pierwsze przecieki o poważnej zmianie wyglądu nowego iPada Air pojawiały się już wiosną. Wszystkie dotychczasowe doniesienia są zgodne – iPad Air czwartej generacji upodobni się do iPada Pro, pozbywając się przycisku Home, zyskując natomiast węższe ramki wokół ekranu.

Przekątna wyświetlacza ma wynosić między 10,8 a 11 cali.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Air zachowa standardową linię kolorystyczną, co oznaczałoby warianty: gwiezdna szarość, srebrny i złoty.

Jakiś czas temu otwartą kwestią była technologia, która posłuży do wykonania wyświetlacza iPada Air 4. Marcowe przecieki mówiłu o pierwszym w historii Apple zastosowaniu wyświetlaczy mini-LED. Technologia ta to jeszcze lepsze, lżejsze i bardziej energooszczędne ekrany niż OLED. Warto jednak zaznaczyć, że aktualnie nawet najdroższy iPad nie posiada ekranu OLED. Obecnie w iPadach Pro stosuje się “Liquid Retina Display”, czyli bardziej zaawansowane wyświetlacze LCD. W związku z tym właściwie pewne jest, że mini-LED nie trafi do iPada Air 4 – szczególnie, że nie potwierdzają tego inne doniesienia. 

Przez dłuższy czas wielką niewiadomą pozostawał także sposób biometrycznej autoryzacji w nowym iPadzie Air. W ostatnich miesiącach słyszeliśmy o możliwości zastosowania Face ID na wzór iPada Pro lub Touch ID w ekranie. Ostatnie doniesienia wskazują jednak, że ostatecznie do nowego iPada trafi prawdopodobnie najmniej skomplikowane technologicznie rozwiązanie, czyli czytnik linii papilarnych w górnym przycisku power. Potwierdzają to przede wszystkim zdjęcia instrukcji iPada Air 4, które niedawno wyciekły. 

Zastosowanie takiego rozwiązania wynika prawdopodobnie z chęci Apple do większego rozróżnienia linii iPadów lub utrzymania aktualnych cen.

iPad Air 4 – złącza i głośniki 

Według wszystkich przecieków, iPad Air czwartej generacji wciąż posiadać będzie Smart Connector (podobnie jak w Pro zostanie ono przeniesione na dół urządzenia), jednak zamiast klasycznego portu Lightning dostanie dużo bardziej uniwersalne złącze USB-C.

Także na zwór iPada Pro, nowy Air wyposażony będzie w cztery głośniki: dwa w dolnej i dwa w górnej części urządzenia.

iPad Air 4: aparat, procesor i Apple Pencil 

Prawie pewnym w kontekście iPada Air 4 wydaje się pozostawienie jednego aparatu oraz porzucenie wsparcia oryginalnego Apple Pencil dla jego nowszej iteracji.

Z sierpniowego raportu wynika, że jeśli chodzi o procesor, Apple zdecyduje się pominąć serię 13 (w aktualnych iPadach Pro znajduje się ulepszony A12 Bionic z końcówką Z) i zastosuje zupełnie nową jednostkę – A14.

iPad Air 4 – pojemność i cena

W związku z wykorzystaniem wydajnych podzespołów istnieje duża szansa, że iPad Air nieco podrożeje. Według chińskiej strony MyDrivers, cena bazowej konfiguracji może wzrosnąć nawet o 150 dolarów – do 649 dol., co oznaczałoby około 3000 zł w Polsce.  Informacji tych jednak nie potwierdza analityk Ming-Chi Kuo, argumentując, że Apple postara się stworzyć bardziej budżetowe urządzenie. Możliwe jednak, że modelem o którym mówi analityk będzie nowy, najtańszy wariant iPada (czyli iPad 8. generacji, tzw. “edukacyjny” lub “budżetowy”). 

Według leakera @L0vetodream cena iPada Air 4 ma wynieść pomiędzy 569 a 599 dol.

Raport MyDrivers obejmował także informacje o pojemnościach. Według niego, dostępne będą trzy warianty: 128 GB, 256 GB i 512 GB. Inne źródła sugerują utrzymanie pojemności 64GB. 

Podsumowując…

iPad Air 4 gen.:

  • Dizajn wzorowany na iPadzie Pro (cieńsze ramki wokół ekranu, brak przycisku Home)
  • Ekran LCD 10,8″-11″
  • Touch ID w przycisku Power
  • USB-C
  • Jeden aparat (możliwe, że niewypukły)
  • Ulepszone głośniki
  • Nowy procesor A14
  • 128GB/256GB/512GB
  • Trzy kolory: złoty, srebrny, gwiezdna szarość
  • Ceny prawdopodobnie wyższe (aktualne: 2 499 Wi-Fi/3 099 Wi-Fi + Cellular).

Sprawdź też wszystko, co wiemy o Apple Watch Series 6.

Jutrzejsza konferencja Apple startuje o 19:00 polskiego czasu. Na ThinkApple będziemy oczywiście na bieżąco relacjonować wszystkie wydarzenia. Podłącz się do nas na Facebooku lub Twitterze, żeby niczego nie przegapić.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Student Informatyki. macOS rulez. Nagrywam, żegluję, programuję. Zdjęcia: mateuszmajewski.com

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: