Wszystko, co Apple może zaprezentować podczas konferencji „Spring Loaded” [aktualizacja]

Tomek Czech   18 kwietnia 2021

Już we wtorek odbędzie się pierwsza w tym roku konferencja Apple. Co firma z Cupertino pokaże światu? Jest kilka pewniaków, ale też wiele niewiadomych. Czy Tim i spółka nas czymś zaskoczą?

Oto wszystkie nowe produkty, które mogą być zaprezentowane na konferencji „Spring Loaded”.

berrolia

Konferencja Apple „Spring Loaded” – co zobaczymy?

Z dużym prawdopodobieństwem zobaczymy:

  • iPad Pro 11” i 12,9” (2021): nowe tablety z serii Pro mają mieć niezmieniony dizajn, ulepszoną kamerę oraz port Thunderbolt. Będą wyposażone w procesor A14X Bionic, który wydajnością ma dorównywać montowanemu w najnowszych Macach chipowi M1.

Większy model (12,9”) będzie ma posiadać ekran MiniLED charakteryzujący się większą gamą kolorów, głębszą czernią, mniejszą energochłonnością oraz brakiem efektu wypalania się. Nie jest pewne, czy nowe iPady Pro zostaną wyposażone w modem 5G.

W związku z problemami z produkcją nowych tabletów należy się spodziewać, że początkowo ich dostępność będzie niska, zwłaszcza większego modelu z ekranem MiniLED.

Z najnowszych przecieków wynika, że nowe iPady Pro będą nieco droższe od obecnych modeli.

  • nowe paski do Apple Watcha i nowe etui do iPhone’a w nowych, wiosennych kolorach.

Być może zobaczymy:

  • iMac (2021): komputer All-in-One z Cupertino ma się doczekać pierwszej zmiany dizajnu od 10 lat – nowy iMac ma przypominać monitor Pro Display XDR i być dostępny w pięciu kolorach. Będzie wyposażony w procesor Apple Silicon – następcę układu M1.

Na rynku maja pojawić się dwa nowe modele, obydwa z wiekszymi ekranami niż poprzednicy – przekątna ekranu większego modelu ma wynieść około 32 cale. Pojawiły się też informacje, że razem z nowymi iMacami zobaczymy nowy model klawiatury Magic Keyboard.

Oczywiście nie ma pewności, że Apple zaprezentuje nowe iMaki we wtorek – do tej pory nie pojawiały się przecieki na ten temat, dopiero w sobotę wiarygodny leaker zasugerował na Twitterze, że powinniśmy się spodziewać tych komputerów na konferencji „Spring Loaded”.

  • AirTag: lokalizator Bluetooth, który ma być nazwany „AirTag” to obecnie chyba jeden z najdłużej wyczekiwanych produktów Apple – pierwsze przecieki na jego temat pojawiły się już dwa lata temu. Do niedawna było niemal pewne, że zostanie zaprezentowany na wiosennej konferencji Apple, ale kilkanaście dni temu firma z Cupertino ogłosiła otwarcie sieci „Find My” dla akcesoriów firm trzecich i trzecich i oficjalnie promowało lokalizator Bluetooth Chipolo ONE Spot, co stawia pod znakiem zapytania wprowadzenie teraz do sprzedaży własnego urządzenia tego typu.

AirTag ma być malutkim urządzeniem, które ułatwi lokalizację zagubionych przedmiotów. Będzie można przymocować go do kluczy, portfela, torby podróżnej czy roweru, a następnie lokalizować go na iPhonie, iPadzie, Macu czy Apple Watchu za pomocą aplikacji Lokalizator.

Jedną z najciekawszych funkcji AirTag ma być możliwość znalezienia przedmiotu (np. zgubionego portfela), nawet jeśli znajduje się poza zasięgiem Bluetooth naszych urządzeń. Apple wykorzysta nową funkcję, która pojawiła się w iOS i macOS w zeszłym roku, i która pozwala na odnalezienie iPhone’a, iPada lub MacBooka, kiedy nie są połączone z internetem – wysyłają wtedy przez Bluetooth sygnał, który może być odebrany przez jakiekolwiek inne urządzenie z iOS (co najmniej w wersji 13) lub macOS (co najmniej Catalina) i w ten sposób informacja o zgubionym przedmiocie trafia do jego właściciela.

Cena urządzenia ma wynosić około 199 zł (39 dol.).

  • Apple TV 6. gen.: co prawda w ostatnim czasie nie pojawiały się informacje, że Apple zaprezentuje nowe Apple TV podczas kwietniowej konferencji, ale w ubiegłym roku wielokrotnie słyszeliśmy z bardzo wiarygodnych źródeł, że prace nad tym produktem są bardzo zaawansowane i może pojawić się on na rynku już na początku 2021 r.

Apple TV 6. generacji ma być bardziej ukierunkowana na gry, wyposażone w nowsze podzespoły, w tym procesor A14 Bionic i nowy pilot.

Ma również otrzymać wsparcie dla standardu HDMI 2.1, w którym technologie VRR (Variable Refresh Rates) oraz OFT (Quick Transport Technology) przyczyniłyby się do znacznie lepszego działania gier z usługi Apple Arcade. Technologie te sprawiają, że obraz gry transmitowany do telewizora przez złącze HDMI jest przesyłany znacznie szybciej, a na telewizorze wymuszany jest najszybszy możliwy czas odświeżania matrycy. Wszystko to daje graczom bardziej płynny obraz gry.

  • iPad 9. gen.: budżetowy tablet od Apple ma zostać nieco bardzie upodobniony do iPada Air 3. generacji – ma być cieńszy i lżejszy. Wielkość ekranu ma pozostać taka sama, jak obecnie (10,2”) lub nieznacznie wzrosnąć do 10,5”-10,8”. W dolnej ramce nadal umieszczony będzie przycisk Home z Touch ID, a na spodzie port Lightning.

Tablet z pewnością zostanie wyposażony w lepszy procesor – być może w A14 Bionic, niewykluczone też, że ilość pamięci RAM wzrośnie o 1 GB, co łącznie da 4 GB RAM. Podstawowy model może posiadać 64 GB pamięci wewnętrznej (obecnie są to 32 GB).

  • iPad mini 6: iPad mini 6. generacji ma posiadać nieco węższe niż obecnie ramki wokół ekranu, w związku z czym przekątna ekranu zwiększy się z 7,9″ do 8,4” – 8,9”. Urządzenie ma być nadal wyposażone w Touch ID. Najprawdopodobniej nie powinniśmy liczyć, że nowy “mini” zostanie upodobniony dizajnem do do iPada Pro czy iPada Air 4.

Poza węższymi ramkami i nieco większym ekranem, w wyglądzie tabletu niewiele się zmieni. Należy się za to spodziewać nowszego procesora (A14 Bionic) i być może większej ilości pamięci RAM.

  • Apple Pencil 3: wraz z nowymi tabletami Apple może zaprezentować nowy model swojego rysika.

Może on mieć błyszczące wykończenie, takie jak urządzenie pierwszej generacji (druga generacja Apple Pencil jest matowa). Pojawiły się doniesienia, że rysik może być też dostępny w kolorze czarnym.

Apple ma również patenty na rysik z małym dotykowym wyświetlaczem w stylu Touch Bar oraz silnikiem haptycznym.

Firma z Cupertino otrzymała też patent na specjalną wersję Apple Pencil, wyposażenego w sensory pozwalające na pobieranie próbki koloru z dowolnego obiektu w świecie rzeczywistym, a następnie zapisanie go w formie cyfrowej (więcej o tej niezwykłej funkcji przeczytasz tutaj).

  • AirPods 3: choć na początku roku pojawiło się wiele doniesień, że AirPods 3. generacji trafią do sprzedaży już wiosną 2021 r., z najnowszych informacji wiarygodnego analityka Ming-Chi Kuo wynika jednak, że nie pojawią się na rynku wcześniej niż w sierpniu czy wrześniu.

AirPods 3 mają być mniejsze od poprzednich dwóch generacji i pod względem budowy upodobnić się nico bardziej do AirPods Pro. Ma to być jednak dalej konstrukcja douszna, a nie dokanałowa.

Słuchawki mają też pracować dłużej na baterii niż obecne AirPods (2. generacji), jednak w przeciwieństwie do modelu Pro nie będą wyposażone w zaawansowane funkcje, jak aktywna redukcja hałasu (ANC) czy dźwięk przestrzenny (Spatial Audio).

Aktualizacja: z najnowszych informacji zdobytych przez analityków firmy Wedbush wynika, że Apple może zapowiedzieć AirPods 3 na konferencji „Spring Loaded”, ale ich pełna prezentacja odbędzie się na kolejnej konferencji „wczesnym latem” (czyli najprawdopodobniej na WWDC 2021) i wtedy też słuchawki trafią do sprzedaży albo przynajmniej zostanie wtedy ogłoszona data ich rynkowego debiutu.

Podczas konferencji „Spring Loaded” nie należy spodziewać się prezentacji nowych MacBooków Pro 14” i 16” oraz AirPods Pro 2 – premiera tych produktów ma się odbyć w drugiej połowie roku.

Nowy software

iOS 14.5 i inne systemy

W czasie konferencji Apple może też ogłosić datę premiery ważnej aktualizacji iOS – wersji 14.5, w której najważniejszą nową funkcją jest możliwość odblokowywania iPhone’a przy pomocy Apple Watcha, kiedy mamy założoną maskę (więcej szczegółów na temat tej funkcji znajdziesz tutaj).

iOS 14.5 może być udostępniony zaraz po konferencji. Inna możliwość jest taka, że po konferencji Apple odda w ręce deweloperów wersję Release Candidate, a finalna wersja zostanie udostępniona nieco później (np. następnego dnia).

Wraz z iOS 14.5 powinny zostać udostępnione iPadOS 14.5, watchOS 7.4, macOS Big Sur 11.3 i tvOS 14.5 wraz z HomePod 14.5.

Podcast+

W ostatniej chwili pojawiły się doniesienia, że dzisiaj wieczorem Apple ma zaprezentować również nowy serwis streamingowy dotyczący podcastów. Być może będzie się nazywał Podcast+ [więcej szczegółów].

Konferencja „Spring Loaded” odbędzie się we wtorek, 20 kwietnia. Początek o 19:00 polskiego czasu. Na ThinkApple będziemy na bieżąco relacjonować wszystkie wydarzenia. Podłącz się do nas na Facebooku lub Twitterze, żeby nie przegapić żadnej nowości.

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: