Premiera iOS 12.1 już we wtorek. Jakie nowości trafią do naszych iPhone’ów i iPadów?

Tomek Czech   28 października 2018

Od wielu tygodni Apple testuje iOS 12.1 przy pomocy kolejnych – deweloperskich i publicznych – wersji beta. Spodziewaliśmy się premiery finalnej wersji tej aktualizacji pod koniec października, w okolicach debiutu iPhone’a XR i konferencji produktowej Apple. Gdy firma z Cupertino ogłosiła, że event odbędzie się 30 października, stało się niemal pewne, że iOS 12.1 pojawi się właśnie tego dnia.

Teraz, dodatkowo, tę datę potwierdzają sieci komórkowe – 9to5Mac twierdzi, że uzyskało potwierdzenie od kilku z nich, że premiera iOS 12.1 odbędzie się 30 października. Na Twitterze tę datę potwierdziła tez indyjska sieć Bharti Airtel India (po krótkim czasie tweet został jednak skasowany).

Operatorzy komórkowi są dobrze poinformowani o dacie premiery nowej aktualizacji iOS dlatego, że zawiera ona wsparcie dla eSIM/ dual SIM w iPhonie XS, XS Max i XR.

Zatem nie mamy wątpliwości, że finalna wersja iOS 12.1 zostanie udostępniona już w najbliższy wtorek, 30 października.

berrolia

Jakie nowości pojawią się w iOS 12.1?

Oprócz drobnych ulepszeń i standardowych poprawek błędów, iOS 12.1 wprowadzi cztery ważne nowości:

1. Grupowe rozmowy FaceTime wideo

Nowa funkcja pozwala prowadzić wideokonferencje nawet 32 osobom jednocześnie. Do rozmowy można się przyłączyć również z Maca z macOS Mojave.

Korzystanie z aplikacji bardzo ułatwia specjalny widok rozmówców w postaci kart, które zmieniają rozmiar skupiając uwagę na aktualnie mówiącej osobie.

W czasie wideokonferencji na naszą twarz możemy nanieść te same efekty, które możemy wykorzystać wysyłając zdjęcia przez aplikację Wiadomości, no i oczywiście możemy też skorzystać z Memoji czy Animoji.

Jeśli chodzi o grupowe rozmowy audio, do konwersacji rozpoczętej na iPhone’ie lub iPadzie dołączyć mogą także użytkownicy korzystający z Apple Watcha czy HomPoda.

2. Wsparcie dla dla eSIM/dual SIM w iPhonie XS, XS Max i XR

Tegoroczne modele XS, XS Max i XR to pierwsze iPhone’y ze wsparciem dla dual SIM – funkcjonalność ta jest uzyskiwana przez połączenie jednej standardowej, fizycznej karty nano-SIM i drugiej, elektronicznej wersji karty, czyli eSIM (w Chinach, Hong Kongu i Macao sprzedawane są tez iPhone’y XS Max i XR z miejscem na dwie fizyczne karty nano-SIM).

Wsparcie dla eSIM nowe iPhone’y otrzymają wraz z pojawieniem się iOS 12.1 (funkcja nie jest dostępna w iOS 12). Apple wykorzystuje technologię Dual SIM dual Standby (DSDS) – pozwala ona na to, żeby obydwie karty SIM były cały czas aktywne

W tym momencie wsparcie dla eSIM oferują operatorzy w zaledwie 10 krajach: Austrii, Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Indiach, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

eSIM w Polsce

W Polsce eSIM nie jest w tym momencie wspierany przez żadną sieć. Ma się to jednak niedługo zmienić – uruchomienie obsługi tej technologii do końca 2018 r. zapowiedziało we wrześniu Orange.

Jeśli chodzi o pozostałych polskich operatorów, Play oświadczył, że w tym momencie nie pracuje nad wdrożeniem eSIM, natomiast T-Mobile i Plus oficjalnie wyrażają jedynie duże zainteresowanie tematem eSIM, ale nie podają żadnych konkretów. Nie należy się więc spodziewać szybkiego wprowadzenia wsparcia dla elektronicznych kart SIM w tych sieciach.

3. Kontrola głębi ostrości na żywo podczas robienia zdjęcia

Nowe iPhone’y XS i XS Max posiadają funkcję kontroli głębi ostrości, która pozwala nam zmienić stopień rozmycia tła już po zrobieniu zdjęcia.

Wygląda to tak:

 

Po instalacji iOS 12.1 stopień rozmycia tła będziemy mogli kontrolować na żywo, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia.

4. Ponad 70 nowych emoji

A dokładniej – 76 nowych emotek. Wśród nich m.in. nowe zwierzęta, nowe buźki, zestaw rudowłosych główek i nowe ikonki  zjedzeniem,

Wszystkie nowe emoji w iOS 12.1 zobaczysz tutaj.

Oprócz iOS 12.1, we wtorek Apple powinno też udostępnić finalne wersje watchOS 5.1, tvOS 12.1 i macOS Mojave 10.14.1.

Kindle Paperwhite 5 już w sprzedaży!

Przeczytaj też: 5 moich ulubionych funkcji iOS 12.

Wszystkie nowości w iOS 12:

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: