Już jutro ostatnia w tym roku konferencja Apple, na której firma z Cupertino powinna zaprezentować sporo nowego sprzętu. Przecieki na jego temat pojawiają się od wielu miesięcy, dlatego dużo wiemy już o nowych produktach, które będą miały jutro swoją premierę.
Czego się spodziewamy?
W tym roku Apple mocno zmieni wygląd iPada Pro – zniknie przycisk Home z Touch ID, ramki wokół ekranu będą cieńsze, pojawi się system rozpoznawania twarzy Face ID, który, inaczej niż w iPhonie, będzie działał również w pozycji poziomej.
Urządzenie ma mieć zdecydowanie bardziej zaostrzone krawędzie.
Spodziewamy się dwóch nowych modeli – o przekątnej ekranu 10,5″ lub 11″ oraz 12,9″ lub 13″. Na powiększenie powierzchni wyświetlacza przy pozostawieniu tego samego rozmiaru całego urządzenia (lub nawet jego zmniejszeniu) mają pozwolić węższe ramki.
Nowy iPad Pro będzie wyposażony w port USB-C zamiast standardowego gniazda Lightning.
Nowy port ma umożliwić przesyłanie danych (np. do telewizora lub innego zewnętrznego wyświetlacza) w jakości 4K ze wsparciem technologii HDR. W ustawieniach iOS 12 ma się pojawić specjalna zakładka dostępna tylko w iPadach Pro, umożliwiająca wybór jakości przesyłanego obrazu.
Nowy Pro będzie też wyposażony w Magnetic Connector – nowe złącze, które zastąpi Smart Connector. Pozwoli na magnetyczne podłączenie klawiatury oraz akcesoriów firm trzecich. Być może posłuży również do ładowania nowej wersji Apple Pencil.
Nowe iPady Pro mają być też wyposażone w procesor A12X (Bionic) i posiadać wsparcie dla Apple Pencil 2.
Jest bardzo prawdopodobne, że dołączona do nich będzie nowa ładowarka USB-C o mocy 18 W.
Zobacz: Tak mogą wyglądać nowe iPady Pro 11″ i 13″
O tym, że Apple wprowadzi na rynek nową wersję swojego rysika mówi się od prawie dwóch lat. Spekulowano, że Apple Pencil 2 byłby wyposażony w system magnetyczny, który pozwoliłby przyczepić go do iPada, co rozwiązałoby jeden z największych problemów, z którym spotykają się właściciele urządzenia pierwszej generacji – co z nim zrobić, gdy go nie używamy i jak go wygodnie i bezpiecznie transportować.
Jak klasyczny długopis czy pióro, rysik mógłby też być wyposażony w klips pozwalający zaczepić go w kieszeni (koszuli, marynarki), a także zabezpieczający przed sturlaniem się z biurka.
Bloomberg podawał, że Apple pracuje nad nowymi funkcjami dla iPada Pro, które zwiększą możliwości Apple Pencil – rysika będzie można używać w większej liczbie aplikacji i wielu innych miejscach systemu, podobnie, jak można używać rysika S Pen w serii Galaxy Note.
Wczoraj pojawiły się najbardziej konkretne jak dotąd informacje o Apple Pencil 2 – znany deweloper Gilherme Rambo odkrył w kodzie iOS 12.1, że rysik drugiej generacji będzie posiadał wsparcie dla gestów: użytkownik będzie mógł np. zmienić rodzaj kreski czy pędzla poprzez dotknięcie, przytrzymanie czy przeciągnięcie palcem po urządzeniu. Nie jest wykluczone, że Apple Pencil zostanie wyposażony w dotykowy “przycisk” z systemem haptycznym.
Apple ma również patent opisujący pracę rysika z gładzikiem MacBooka…
Od wielu miesięcy pojawiają się doniesienia o tym, że Apple pracuje nad zupełnie odmienionym, “budżetowym” modelem MacBooka, następcą MacBooka Air – prawdopodobnie nie będzie się on nazywał już “Air” (po prostu “MacBook”?), będzie posiadał 13-calowy ekran Retina, jego obudowa będzie wielkości obecnego modelu 12-calowego (dzięki cieńszym ramkom wokół ekranu), zostanie wyposażony w Touch ID (ale nie Touch Bar).
Ten model ma być najtańszym laptopem Apple: według Bloomberga, będzie kosztował około tysiąca dolarów, czyli tyle, ile obecny model “wejściowy” MacBooka Air, albo jeszcze mniej. Informatorzy Digitimes spekulowali kilka miesięcy temu, że może on kosztować 899 lub nawet 799 dol.
Jest dość prawdopodobne, że Apple wprowadzi na rynek po prostu jeden model MacBooka (oczywiście w różnych wersjach jeśli chodzi o wyposażenie), który zastąpi MacBooka Air i dotychczasowego MacBooka 12″. Jego najtańsza wersja byłaby właśnie owym “następcą MacBooka Air”.
Nowe MacBooki mogą zostać wyposażone w procesory Intele 8. generacji – Amber Lake. Są one do dwóch razy szybsze od poprzedników, a ich energooszczędność ma sprawić, że nowe laptopy Apple mogłyby pracować nawet 16-19 godzin na jednym ładowaniu.
Według Digitimes, tańsza wersja MacBooka otrzyma procesory Intela z serii Kaby Lake.
Nowe laptopy Apple mogą też zostać wyposażone w dodatkowy chip T2 (lub jego następcę – T3), który obecnie posiadają iMac Pro oraz MacBooki Pro z 2018 r. Spekulowano również, że w MacBookach może się pojawić moduł LTE.
Przeczytaj też: Nowy MacBook: czego chcemy, a co dostaniemy
We wtorek spodziewana jest premiera finalnej wersji iOS 12.1 z następującymi nowościami:
Oprócz iOS 12.1, Apple powinno też udostępnić jutro finalne wersje watchOS 5.1, tvOS 12.1 i macOS Mojave 10.14.1.
Mac mini nie był odświeżany od czterech lat, ale Tim Cook już w zeszłym roku dał znać, że Apple nie porzuci tego modelu. Według informatorów Bloomberga, nowy mini ma być przeznaczony przede wszystkim do użytku profesjonalnego, a przez wyposażenie go w nowe procesory i dyski flash jego cena może wzrosnąć.
Pojawiły się też doniesienia, że nowa wersja Maca mini będzie większa od obecnego modelu.
Zobacz: To nie jest głośnik Bluetooth – to projekt nowego Maca mini
iMac doczeka się prawdopodobnie jedynie lekkiego odświeżenia w postaci szybszego procesora, czy bardziej wydajnego układu graficznego.
O tym, że po trzech latach od premiery iPada mini 4, Apple wprowadzi na rynek nową wersję swojego najmniejszego tabletu informował niedawno analityk Ming-Chi Kuo. Nie podał wielu szczegółów na ego temat poza tym, że będzie wyposażony w lepszy procesor (iPad mini 4 posiada czip A8) oraz “tani przedni panel”.
Nie wiadomo więc, czy będzie to zupełnie nowy model – iPad mini 5, czy odświeżona, prawdopodobnie tańsza wersja iPada mini 4.
Jest bardzo prawdopodobne, że dla nowych iPadów Pro będzie również dostępny nowy model klawiatury Smart Keyboard, podłączany przez nowe złącze Magnetic Connector.
Już w zeszłym roku Apple opatentowało kilka nowych rozwiązań dla “dodatkowej klawiatury do urządzenia z ekranem dotykowym”, które znacznie przyspieszałby tworzenie, wyszukiwanie, przeglądanie czy udostępnianie treści. Są to m.in. nowe przyciski na klawiaturze oraz nowe skróty klawiszowe.
Wielu użytkowników chciałoby, żeby Smart Keyboard nowej generacji została wyposażona w gładzik. Czy tak się stanie, przekonamy się już jutro.
Apple oficjalnie zapowiedziało, że “słuchawki AirPods z możliwością ładowania bezprzewodowego będą dostępne w 2018 r.”.
Ładowane bezprzewodowo ma być etui, nie same słuchawki. Nie wiadomo, czy takie etui będzie też sprzedawane oddzielnie.
W jednej z wersji beta iOS 12 odnaleziono zdjęcia etui AirPodsów, ładowanego bezprzewodowo, z zewnętrzną sygnalizacją stanu naładowania baterii.
W tej samej becie iOS 12 znaleziono również referencje do AirPods 1,2. Obecna model słuchawek Apple oznaczony jest numerem 1,1, co również sugerowałoby pojawienie się słuchawek drugiej generacji. Ming-Chi Kuo sugeruje, że miałby one obsługiwać funkcję “Hey Siri”, która pozwala na aktywowanie asystenta głosowego Apple bez dotykania urządzenia.
Nie wiadomo jednak, czy jeśli Apple zaprezentuje jutro i wprowadzi jeszcze w tym roku na rynek nowy model AirPodsów, to będą to te same słuchawki, wyposażone w etui z możliwością ładowania bezprzewodowego, czy zupełnie nowy model – AirPods 2. Według niektórych doniesień, całkowicie nowy model ma trafić na rynek dopiero na początku 2019 r.
Premiera ładowanego bezprzewodowo etui do AirPodsów może być połączona z premierą maty ładującej AirPower – Apple zapowiedziało w zeszłym roku, że trafi ona do sprzedaży “w 2018 r.”. Ming-Chi Kuo przewidywał niedawno, że firma z Cupertino może mocno postarać się, żeby dotrzymać tego terminu, ale nie jest wykluczone, że produkt pojawi się na rynku dopiero na początku przyszłego roku.
Z czerwcowego raportu Bloomberga wiemy, że Apple napotkało wiele problemów technicznych w pracach nad AirPower.
Cena ładowarki prawdopodobnie będzie wynosić 149 dolarów.
Już w kwietniu ubiegłego roku Apple oficjalnie ogłosiło, że pracuje nad nad nowym, całkowicie odmienionym modelem Maca Pro, wyposażonym w “najwydajniejsze z istniejących CPU i GPU”, którego dzięki modułowej konstrukcji będzie można często i w łatwy sposób odświeżać.
W kwietniu tego roku firma poinformowała, że premiera nowego Maca Pro odbędzie się w 2019 r., ale nie podała konkretnej, ani nawet przybliżonej daty.
Przed jutrzejszą konferencją spekuluje się, że Apple może podać więcej szczegółów na temat swojego nowego najpotężniejszego komputera i/lub podać datę jego rynkowego debiutu.
***
Jutrzejsza konferencja Apple startuje o godzinie 15:00 czasu polskiego. Na ThinkApple będziemy oczywiście na bieżąco relacjonować wszystkie wydarzenia z tego eventu.