iOS 15 – wszystko, co wiemy przed WWDC 2021 (aktualizacja)

Tomek Czech   2 czerwca 2021

Już w najbliższy poniedziałek w czasie sesji otwierającej WWDC 2021 Apple zaprezentuje najnowszą odsłonę swojego systemu operacyjnego dla iPhone’a – iOS 15. Na temat software’u z Cupertino nigdy nie wycieka tak dużo informacji, jak w przypadku hardware’u, o którym przed każdą premierą wiemy niemal wszystko. Nie jest jednak tak, że na temat iOS 15 nie docierały do nas żadne informacje. Podsumujmy więc to, co słyszeliśmy do tej pory.

berrolia

iOS 15 – nowości

 • Siri po polsku? W ubiegłym roku Apple rozpoczęło poszukiwania osoby biegle posługującej się językiem polskim na pozycję “Siri Annotation Analyst”. Opis oferty pracy zdawał się nie pozostawiać wątpliwości, że Apple rzeczywiście pracuje nad Siri po polsku [więcej szczegółów]. Oczywiście nic nie jest przesądzone, ale wydaje się, że polska Siri jest bliżej niż kiedykolwiek.
 • Kompatybilność – według kilku już przecieków na ten temat, iOS 15 zainstalujemy na iPhonie 7 i nowszych. Oznaczałoby to, że wsparcie dla najnowszej wersji systemu stracą iPhone 6s, 6s Plus oraz iPhone SE (pierwszej generacji), czyli modele wyposażone w procesor A9 [więcej szczegółów].
 • Optymalizacja pracy baterii – pod koniec ubiegłego roku jeden z leakerów podawał, że według jego informacji programiści z Cupertino mają dokładnie przeanalizować cały kod iOS, być może nawet przepisać go od nowa, optymalizując go pod kątem wydłużenia czasu pracy iPhone’a na baterii [więcej szczegółów].
 • Funkcja ”multiuser” – Apple coraz intensywniej bada różne możliwości dodania do iOS i iPadOS obsługi kont wielu użytkowników. Pod koniec ubiegłego roku firma otrzymała patent, który opisuje możliwość wykorzystania w tym celu Bezpiecznej Enklawy (Secure Enclave). Między innymi dlatego pojawiły się spekulacje, że w iOS 15 może pojawić się funkcja „multiuser” [więcej szczegółów].
 • Nowe centrum sterowania – z kilku przecieków wynika, że w iOS 15 zobaczymy nowe, „bardziej kompaktowe” centrum sterowania o bardziej minimalistycznym dizajnie, inspirowane tym z macOS Big Sur. Najprawdopodobniej nie pojawi się ono już w pierwszej becie iOS 15, którą Apple udostępni zaraz po prezentacji na WWDC 2021, ale nieco później – w czwartej/piątej wersji beta [więcej szczegółów].
 • Interaktywne widżety – iOS 14 wprowadził możliwość dodawania widżetów na ekranie początkowym, natomiast według kilku przecieków w iOS 15 widżety te mają stać się interaktywne.
 • Nowe opcje powiadomień: w iOS 15 mamy znaleźć nowe ustawienia powiadomień – to czy i w jaki sposób system powiadamia nas o danym zdarzeniu będziemy mogli uzależnić od naszego obecnego statusu: np. iOS 15 będzie mógł nas powiadamiać w inny sposób o połączeniu przychodzącym kiedy pracujemy, a w inny kiedy śpimy, czy kiedy prowadzimy samochód [więcej szczegółów].
 • Odświeżone banery powiadomień – w związku z wprowadzeniem nowych opcji powiadomień, również banery powiadomień mają zostać nieco przeprojektowane.
 • Nowy wygląd ekranu blokady – ma wiązać się przede wszystkim z odmienionymi powiadomieniami, które na ekranie blokady będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Prawdopodobnie z poziomu ekranu blokady będziemy mogli szybko ustawić nasz obecny status (np. „pracuję”, śpię”, „prowadzę samochód”).
 • Automatyczne odpowiedzi: obecnie iOS może automatyczne wysyłać odpowiedzi tylko wtedy, kiedy prowadzimy samochód i mamy aktywną funkcję „Nie przeszkadzać podczas jazdy”. W iOS 15 mamy mieć możliwość ustawienia automatycznych odpowiedzi na wszystkie wiadomości i powiadomienia. Odpowiedzi będą mogły być różne, w zależności od naszego obecnego statusu.
 • Siri i porady zdrowotne – już we wrześniu ubiegłego roku The Guardian podawał, że Apple intensywnie pracuje nad nową funkcjonalnością swojego asystenta głosowego – wraz z premierą iOS 15 Siri ma być zdolna do zaawansowanej rozmowy o zdrowiu użytkownika. Mogłaby pomóc w diagnozie oraz skierować użytkownika do odpowiedniego lekarza [więcej szczegółów].
 • Funkcja “Internet Recovery” – obecnie w celu przywrócenia systemu (restore) musimy podłączyć iPhone’a do komputera. Wygląda jednak na to, że Apple intensywnie pracuje nad funkcją umożliwiającą przywrócenie systemu całkowicie bezprzewodowo, która może trafić do iOS 15 [więcej szczegółów].
 • Nowy wygląd ikon – w ostatnich miesiącach Apple zmieniło wygląd ikon aplikacji App Store Connect i Apple Music for Artists. Zrodziło to podejrzenia, że w podobnym stylu mogą zostać przeprojektowane wszystkie ikony w iOS 15 [więcej szczegółów].
 • Zmiany wyglądu interfejsu – w jednej z ostatnich informacji prasowych Apple umieściło zrzuty ekranu nowych funkcji dostępności, które pojawią się w iOS w najbliższym czasie. Na zrzutach widzimy kilka drobnych zmian interfejsu w porównaniu z iOS 14. Jest duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie to wyglądało w iOS 15 [zobacz zmiany].
 • Inteligentne powiadomienia o konieczności doładowania baterii – do iOS 15 może trafić rozwiązanie, które pozwoli iPhone’owi na analizę tego, w jaki sposób i gdzie używamy smartfona, żeby móc przewidzieć, na jak długo wystarczy jeszcze bateria i informować nas w różnych sytuacjach o tym, że powinniśmy podładować telefon [więcej szczegółów].
 • Dźwięki tła – jedną z zapowiedzianych nowych funkcji dostępności są „Dźwięki tła”, które mają pomóc użytkownikom iPhone’ów w uspokojeniu się, skupieniu i odpoczynku [więcej szczegółów].
 • Zwiększona ochrona prywatności: jedna z nowych funkcji iOS 15 ma pozwolić nam na wyświetlenie specjalnego menu, w którym znajdziemy informacje o tym, które aplikacje firm trzecich zbierają nasze dane bez informowania nas o tym, oraz jakie dokładnie dane zbierają.
 • Touch ID i Face ID – wsparcie dla dwuetapowej autoryzacji użytkownika za pomocą Touch ID i Face ID w iPhonie 13 Pro i 13 Pro Max.
 • Monitorowanie jedzenia – w aplikacji Zdrowie może pojawić się nowa funkcja monitorująca i analizująca to, co i jak jemy. Niestety nie znamy żadnych szczegółów na ten temat.
 • Mocno odmieniona aplikacja Muzyka – Apple może mocno przeprojektować swoją aplikację muzyczną, w której już w czerwcu ma się pojawić dźwięk wysokiej jakości hi-res oraz wsparcie dla dźwięku przestrzennego z Dolby Atmos [więcej szczegółów].
 • Odświeżona aplikacja Wiadomości: z kilku źródeł słyszeliśmy, że ma zostać nieco przeprojektowana, żeby działać bardziej jak sieć społecznościowa, która lepiej konkurowałaby z takimi komunikatorami, jak WhatsApp czy Messenger.
 • Nowa aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość (brak szczegółów na ten temat).

Aktualizacja: Mark Gurman z Bloomberga informuje w swoim najnowszym raporcie, że planowane zmiany w interfejsie ekranu blokady zostały przełożone do iOS 16 – nie zobaczymy ich więc w tym roku.

Apple zaprezentuje iOS 15 już w najbliższy poniedziałek, 7 czerwca, podczas sesji otwierającej WWDC 2021, która startuje o godzinie 19:00 (czasu polskiego). Jeszcze tego samego dnia firma z Cupertino powinna udostępnić pierwszą deweloperską betę nowego systemu. Finalna wersja iOS 15 spodziewana jest we wrześniu.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: