Kiedy odbędzie się premiera iPhone’a 7 (prezentacja, preordery, sprzedaż, dostępność w Polsce)?

Tomek Czech   22 sierpnia 2016

fv_iphone_7_render_top2

Premiera iPhone’a 7 zbliża się wielkimi krokami i coraz więcej fanów Apple zastanawia się nie tylko na tym, kiedy dokładnie firma z Cupertino zaprezentuje swego najnowszego smartfona, ale też kiedy ruszą rezerwacje, kiedy będzie można go kupić w pierwszej grupie państw (czyli kiedy będziemy mogli ustawić się w kolejkach w Berlinie, Dreźnie czy Londynie) i kiedy oficjalnie pojawi się w Polsce.

Do tej pory najbardziej wiarygodnym przeciekiem w sprawie premiery nowego iPhone’a był raport Bloomberga, według którego najbliższy event Apple z prezentacją nowego iPhone’a miałby się odbyć w środę, 7 września. Tę samą datę obstawiał dobrze poinformowany John Gruber z Daring Fireball.

Jeśli zaś chodzi o start sprzedaży iPhone’a 7, to na razie słyszeliśmy o dwóch datach: 16 i 23 września.

berrolia

Zobaczmy, jak daty prezentacji nowego iPhone’a, startu preorderów, sprzedaży i debiutu w Polsce wyglądały w czterech ostatnich latach, żeby na tej podstawie wyciągnąć wnioski co do tegorocznej premiery:

 

Prezentacja

Przedsprzedaż

W sklepach

W Polsce

iPhone 5

12.09

14.09 (+2 dni)

21.09 (+9 dni)

28.09 (+16 dni)

iPhone 5s

10.09

-

20.09 (+10 dni)

25.10 (+45 dni)

iPhone 6

9.09

12.09 (+3 dni)

19.09 (+10 dni)

24.10 (+45 dni)

iPhone 6s

9.09

12.09 (+3 dni)

25.09 (+16 dni)

9.10 (+30 dni)

PREZENTACJA

W ostatnich czterech latach konferencja Apple, na której prezentowano nowy model iPhone’a odbywała się w drugi wtorek lub drugą środę września. W tym roku byłby to 13 (wtorek) albo 14 (środa) września.

Ale informatorzy Marka Gurmana z Bloomberga prawie nigdy się nie mylą, więc skoro podali datę 7.09 (pierwsza środa września), to najprawdopodobniej właśnie wtedy po raz pierwszy zobaczymy iPhone’a 7.

Prezentację nowego iPhone’a w tygodniu pomiędzy 5 a 9 września przewidywał także prowadzący konto @evleaks bloger Evan Blass, który również nie ma w zwyczaju podawania niesprawdzonych informacji.

PRZEDSPRZEDAŻ

W poprzednich latach preordery ruszyły zawsze w pierwszy piątek po konferencji, więc w tym roku powinny wystartować 9 września.

Taką datę wskazuje też Evan Blass:

Oczywiście może też zdarzyć się tak, że nie będzie przedsprzedaży. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2013 r. w przypadku iPhone’a 5s (rezerwować wtedy można było tylko iPhone’a 5C).

W SPRZEDAŻY

iPhone 5, 5s i 6 pojawiły się w sklepach w pierwszej grupie państw w następny piątek po prezentacji, tydzień po starcie preorderów. Tylko rok temu iPhone 6s trafił do sprzedaży dwa tygodnie po starcie rezerwacji (również w piątek).

Evan Blass już w lipcu podawał, że iPhone 7 pojawi się w sprzedaży w tygodniu pomiędzy 12 a 16 września, czyli prawdopod0bnie w piątek, 16.09.

We właściwy sobie sposób tę datę potwierdził potem Mark Gurman:

W ostatnim tygodniu spekulowano też, że sprzedaż mogłaby się rozpocząć 23 września – miałby na to wskazywać wewnętrzny dokument amerykańskiego operatora AT&T. Ale ze względu na to, że data 16.09 została niejako potwierdzona przez Gurmana, wydaje się ona bardziej prawdopodobna.

DOSTĘPNOŚĆ W POLSCE

Cztery lata temu iPhone 5 pojawił się w Polsce zaledwie tydzień po premierze światowej, jeszcze we wrześniu (28.09.2012).

Później nie było już tak dobrze: kolejne trzy modele debiutowały u nas w październiku, w tym iPhone 5s i iPhone 6 dopiero pod koniec października (odpowiednio 25.10 i 24.10). Trochę lepiej było w zeszłym roku z iPhonem 6s – trafił do oficjalnej sprzedaży w Polsce 9 października, dwa tygodnie po premierze światowej.

Na razie nie ma żadnych przecieków na temat dostępności iPhone’a 7 w naszym kraju. Poprzednie lata uczą nas, że możemy się go spodziewać między ostatnim tygodniem września, a końcem października.

PODSUMOWANIE

Najbardziej prawdopodobny scenariusz dla iPhone’a 7 wygląda więc tak:

  • prezentacja: 7 września;
  • przedsprzedaż: 9 września;
  • w skepach w pierwszej grupie państw: 16 lub 23 września;
  • premiera w Polsce: koniec września/październik.

Wszystko, co do tej pory „wiemy” na temat iPhone’a 7:

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji o najnowszym modelu iPhone’a.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: